[ türkçe ] Tuz Ekmek?

Yemekte kullandığımız tuz için dökmek mi serpmek mi katmak mı? nedir ya? kime göre doğrudur bu bilgi kesin midir değil midir?

tuz ne yapılır yemekte? hatta şimdi neden cevaplarınızda fikir ayrılığı ortaya çıkacak?

bizim sulalede ve de cevremde bu yasima kadar tuz "koyulmus"tur.

  • no christ requiress  (31.12.08 13:52:30)
antalya civarinda "atilir".

  • anakinskywalker  (31.12.08 13:54:08)
Doğru kullanımı bence serpmektir. Ama hepsi kullanılıyor, ben de atmak derim mesela.

  • ymerdiveni  (31.12.08 13:59:19)
bence serpme eylemi, parmaklarının arasına biraz tuz alıp onu bir şeye serpme şeklinde olur. tenceredeki yemeğe tuz katarsın. tabaktaki yemeğe de -tuzu eksikse- tuz eklersin. "yemek tuzsuz olmuş tuz kat" da denilebilir tabağa tabii.

koymak ve atmak bana baya uzak geliyor. istanbul'dayım bari yöremi belirteyim.
  • andy kaufman 2  (31.12.08 14:02:50)
arkadaşlar bu konuda kesin bir cevap olamaz mı? yani bu kişiye bölgeye göre değişir mi gerçekten?

  • enola gay  (31.12.08 14:15:22)
adana bölgesinde koyulur , yeri geldiği zaman yapıştırılır.

  • madrigal  (31.12.08 14:17:48)
ilave etmek, katmak, atmak
bunların hepsi cümleye göre kullanılır

  • gdduman  (31.12.08 14:18:05)
uluslararası arkadasların oldugu ortamda tartısmıstık bunu gecen kış.ben ekerim tuzu.egede yasayan bır cok kişide ektiklerini soyledıler.
anadoluda yasayan bır kac kısı koyarmış tuzu.gürcistantaki arkadaslar atarmış.isvectekilerde ekermiş.

  • isott  (31.12.08 14:47:34)
açılın ben tuzcuyum bizim tuz fabrikamız var.

tabaktaki yemek için: tuz atmak
tencerede yemek için: tuz koymak

ekmek(ekmek eylemi) ise baharatsallarda kullanılsın, illa kullanılıcaksa. mesela karabiber ekmek. kekik ekmek. nane ekmek.

yaygın kullanım ispatı için (bkz: yemegini tatmadan tuz atan yonetici adayi), mesela.

yemegini tatmadan tuz eken yonetici adayi, yemegini tatmadan tuz koyan yonetici adayi olsaydı olur muydu hiç. lüdfen.

edit: ııı, pas, bilmiyorum: (bkz: tadina bakmadan tuz ekleyenler )
  • oldu görüşürüz  (31.12.08 15:49:28 ~ 15:52:35)
tuz atilir abi. atarsin yani tuzu. konyaliyim ama bilmiyorum orada ne deniyor. ama ben atmak fiilini kullaniyorum.

  • osuruklu  (31.12.08 16:56:25)
pismekte olan yemege tuz katilir.
tabaktaki yemege tuz ekilir.

  • helpless  (31.12.08 17:14:02)
bunun genel gecerli bir kelimesi var diyemeyiz ki. Turkce zaten esnek bir dil. dokmek, katmak, serpmek, atmak bana gore hepsi kullanilir yeri geldiginde. herseyi tdk'ya gore davranmak gerekmiyor, zaten cok eksik bir sozluk. ayrica yorelerimze gore degisen kelimeler de var arkadaslarin dedigi gibi, illa tuz icin degil genel olarak da kullaniliyor.

  • ermanen  (31.12.08 19:16:47)