Telif ile ilgili bir soru

şöyle bir örnekle sormak istiyorum bu soruyu. diyelim ki ben bilime katkı sağlayan bir şey buldum, bu bir analiz yöntemi olsun, yani somut birşey olmasın. bu bulduğum yöntemi de adamın biri ticari yazılımında kullanmış olsa, bana yani yöntemin sahibi kişiye bir ücret ödemesi gerekiyor mu ? gerekiyorsa raici yada anlaşmayı nasıl ayarlıyorlar nasıl oluyor yani bu işler ? hangi kurumlar yarım eder yada onlara danışayım ?

Madde 2 - İlim ve edebiyat eserleri şunlardır:
1. (Değişik: 7/6/1995 - 4110/1 md.) Herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade olunan eserler
ve her biçim altında ifade edilen bilgisayar programları ve bir sonraki aşamada program
sonucu doğurması koşuluyla bunların hazırlık tasarımları,
2. (Değişik: 1/11/1983-2936/1 md.) Her nevi rakıslar, yazılı koreografi eserleri,
Pandomimalar ve buna benzer sözsüz sahne eserleri
3. (Değişik: 7/6/1995 - 4110/1 md.) Bedii vasfı bulunmayan her nevi teknik ve ilmi
mahiyette fotoğraf eserleriyle, her nevi haritalar, planlar, projeler, krokiler, resimler, coğrafya
ve topoğrafyaya ait maket ve benzerleri, herçeşit mimarlık ve şehircilik tasarım ve projeleri,
mimari maketler, endüstri, çevre ve sahne tasarım ve projeleri.
(Ek: 7/6/1995 - 4110/1 md.) Arayüzüne temel oluşturan düşünce ve ilkeleri de içine almak
üzere, bir bilgisayar programının herhangi bir ögesine temel oluşturan düşünce ve ilkeler eser
sayılmazlar.
  • mikail bey  (17.12.12 17:42:43)
Patent Verilemeyecek Konular ve Buluşlar
Madde 6 - Aşağıda sayılanlar buluş niteliğinde olmadıkları için bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamı dışında kalır:
a - Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları;
b - Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar;
c - Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları;
d - Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller.
e - İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri.
Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendindeki hüküm bu usullerin herhangi birinde kullanılan terkip ve maddeler ile
bunların üretim usullerine uygulanmaz.
Bu maddenin birinci fıkrasında sayılanlar için münhasıran koruma talep edilmesi halinde patent verilmez.
Aşağıda belirtilen buluşlar patent verilerek korunmaz:
a - Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar.
b - Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri.
  • mikail bey  (17.12.12 17:44:14)
Analiz yöntemi ne bilmediğim için bunlardan hem telifi hem de patenti yazdım.

  • mikail bey  (17.12.12 17:45:02)
Fikirlerin, algoritmaların, teorilerin, yöntemlerin telifi yok. Onlar kamuya ait. Ancak adını verip o şekilde nam salabilirsin. Birileri de adını görüp seninle çalışmak isteyebilir. Ancak o şekilde fayda sağlarsın.

Patent ve telif için ortada bir mal olması lazım. Maldan kastım, bir tasarım, bir eser, bir cihaz.
  • alperz  (17.12.12 18:07:57)