unutulan maaşı zorla vermeye çalışan amerikan şirketi

şimdi durum özetle şöyle:
amerikadan türkiyeye birkaç ay önce kesin dönüş yaptım. orada çalıştığım şirketten maaşları iki haftada bir çek olarak alıyorduk (bi-weekly paycheck). çekler adımıza kesiliyor, bankaya yatırıyoruz falan. neyse son çekimi almamışım. daha doğrusu istifamı verdikten iki hafta sonra kabul ettiler. o arada işe filan gitmemiştim, o süreyi de ödemişler. bonservisime falan da çalışmışım gibi yazmışlar. almayınca çekim muhasebede kalmış.
bana bir şekilde ulaştılar, çeki almamışsın, gönderelim diye. mutlaka göndermemiz lazım filan dediler.
şimdi bu adamlar iyi niyetlerinden mi böyle bir şey yaptılar yoksa çeki almadığım için kanuni bir sıkıntı olur diye mi korktular? malum sene sonu muhasebe kayıtları falan kapatıyorlar. merak ettim soramadım da adamlara.

bro dünyada hiçbir teşkilat yoktur ki, amerikan vergi denetimi organizasyonu kadar korkutucu olsunlar.

amerikada bir eyaleti bombayla yok edebilirsin.
milyarlarca dolarlık uyuşturucu alıp satabilirsin.
ya da yüzlerce kişiyi öldürmüş bir seri katil olabilirsin.
tüm bunları yapmış olmana rağmen bir şekilde kaçabilir, kendini gizleyebilirsin.

ama herhangi bir şekilde vergi kaçırmışsan, seni bulurlar, seni didik didik ederler ve seni sikerler.

düşün, binlerce suçun sahibi al capone sadece vergi kaçırdığı için tutuklanmış.

kısaca: bu adamlar da kaçak işçi çalıştırıyormuş ya da vergi kaçırıyormuş gibi görünmemek için ne yapıp edip sana o parayı ödüyorlar.
  • kamera motor  (13.12.12 17:14:03)