Gıdalarda bulunan katkı maddelerin listesi hakkında

Merhaba.

Öncelikle çok araştıramadım ama belki yönlendirici cevaplar gelebilir diye duyuru açmak istedim.

Örneğin x marka çikolatanın ambalajında; yağ, protein, şeker şeklinde içindekiler yazıyor. Ancak içindeki katkı maddeleri bu ambalajda belirtilmiyor. (yanlışım varsa düzeltin lütfen)

Peki ben bu ürünlerin içerisinde neler var, nasıl öğrenebilirim. Bir vatandaş olarak bunu öğrenme hakkım nedir? Teşekkürler.

Not: Katkı maddesi listesi ( www.gidaraporu.com )

katkı maddelerinin içeriğini mi merak ediyorsun yoksa aldığın ürünlerde hangi katkı maddelerinin bulunduğunu mu merak ediyorsun. Gıda kodeksine göre zaten bütün katkı maddeleri yazılmak zorunda. içeriklerini de internet üzerinden ya da Veteriner gıda hijyeni ve teknolojileri kitaplarından bulabilirsin.

kodeksin ilgili maddesi: www.gkgm.gov.tr (madde 20)
  • unique hint kumasi  (12.12.12 10:04:32)
ürünlerin üstünde yazar.

ama yazmiyorsa ve bu kadar merak ediyorsaniz, telefon acip sorun.
  • serabetan  (12.12.12 10:34:55)
aldığınız ürünlerin arkalarına baktığınızda 'katkı maddesi içermez.' yazısı göreceksiniz. arkadaşın da dediği gibi, bütün katkı maddeleri yazılmak -tabi bunu ihlal edenler var mıdır, elbette vardır- zorundadır. buradan anlıyoruz ki o yazıyı gördüğümüzde katkı maddesi bulunmuyor'u anlayacakmışız malum türkiye'ye göre.
diğer bir söylem ise şöyledir:
örneğin: coca-cola birçok zararlı içeriklere sahip, biliyorsunuz. bu zararlı katkı maddelerini düzgün bir dille anlatmak için sizin de verdiğiniz listenin başlığında olduğu gibi 'koruyucular, renklendiriciler, tatlandırıcılar' diye hayata geçiriyorlar. tatlı dille, hem bize geçiriyorlar hem de sağlık bilimine. yani artık o kadar kültleşmiş ki katkı maddesi sorunsalı verdiğiniz başlıklarla ambalajlarda hayat buluyor, diyebiliriz.
  • erenbey  (12.12.12 10:37:43)
arkadaşlar cevaplar için teşekkürler.

bunu sormamda ki asıl sebep şuydu. aklımda, piyasada bulunan tüm ürünlerin içeriklerini madde madde bir veritabanına kaydetmek ve insanlara bunları sunmak istiyorum. belki her ürünün altında yorum bölümü olup, bu ürünler hakkında fikirler belirtilir. ayrıca insanlar filtreleme yaparak zararlı-az zararlı-zararsız gıdaları daha hızlı bir şekilde öğrenebilirler vs. vs.

sizce böyle bir veritabanı oluşturmak mümkün müdür? sizce mantıklı ve faydalı mı? amaç ticari bir kazanç değil. biraz daha bilinçlenme ve nispeten daha dikkatli olma.
  • raif_efendi  (12.12.12 10:47:06)
kötü bir fikir.

kisa zamanda sitede ya sakirt patlamasi yasar, "xxx ,yyy markasi israile destek veriyo boykottt!!11!!" seklinde ya da abidik gubidik sacma yorumlar yazan kulaktan dolma gercekligi olmayan spam mailci tiplerin "xxx maddesi kisir yapiyomus, alien olmuyomusuz" seklidneki yorumlarla siten pic olur.

ugrastigina degmez. gereksiz.
  • serabetan  (12.12.12 10:50:29)
@serabetan

tamam yorumlara kapatalım. eee içindeki ürünlerin belli bir dizine göre kaydedip, sunmak ve bilgilendirmek, gerçekten mi saçma?
  • raif_efendi  (12.12.12 10:52:00)
bence sacma ve gereksiz. ki bunun yaninda eger yanlis bis listeleme yaparsan, o ürünün sirketinden karalama ,iftira diye dava acilma ihtimali var hakkinda.

  • serabetan  (12.12.12 10:56:59)
ayrica, su anda gidalarin icinde insan sagligina direk olarak etki edecek maddeler yok 1950 lerdeki gibi regülasyonlar daha güclü ki regülasyonlara kalmadan böyle durumlarda sirketler üretmiyorlar cünkü öyle ürünler satilamiyor bundan dolayi bir cok katki maddesi cok abarti zararli olmadigi gibi zaten o katki maddesinden ne kadar kacarsaniz kacin, o vucuda girecek bir sekilde.

cikolatadaki xxx maddesinden kacarsiniz, o xxx maddesinin oldugu yem ineklere yediirili , sütünü afiyetle icersiniz.

öyle bi dünyadayiz ki su anda cogu peynirde damla süt yok.
  • serabetan  (12.12.12 11:00:14)
güzel düşünüyorsun ama;
daha çok kişisel görüşler, kişisel ağlarda yapılmasını tercih ederim. eğer böyle ve bunun gibi hayata geçirecek paylaşımlarınız var ise kendi blogunuzda, web sitenizde, internet kaynaklarınızda...vd paylaşmanızı ve daha sonra buradaki arkadaşlara duyuru ile duyurmanızı tercih ederim. hem biz okumuş oluruz hem de siz yararlı bir şey yapmış olursunuz. bilgilendirmek için kişisel bir alan yaratın.

  • erenbey  (12.12.12 11:00:58 ~ 11:01:50)