hz. adem ilk insan mı?

merhabalar kuran'a göre hz. adem ilk insan mı yoksa sadece ilk peygamber mi? ben biraz araştırdım da hz. adem'e ait surelerde yaratılış ve sonraki olaylardan bahsediyor ilk insana vurgu yapılmamış. eğer ilk insan olduğu belirtilmişse de hangi ayetlerde belirtilmiş?

  • fakir nightboy  (10.12.12 20:16:30)
Hepsi

  • boray eris  (10.12.12 20:17:03)
  • enkolaykullaniciadi  (10.12.12 20:19:30)
7:19 - (Sonra Allah, Âdem'e hitab etti): "Ey Âdem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."

Bunun dışında bir çok ayette de insanlara "ademoğulları" diye hitap edilmesi ilk insanın da Hz. Adem olduğuna işaret ediyor.
  • winstoncash  (10.12.12 20:20:41)
bu ayetlerde insanı ve ademi çamurdan yaratıldığı vurgulanıyor sadece. hani hep bahsedilirya adem ve havva dünyaya yollandı sürekli ikizleri oldu işte çapraz evlendiler felan. bunlar kuranda yok o zaman. biraz hurafemi oluyor?

  • lrdrylgh  (10.12.12 20:23:44)
hepsi hurafe, sadece insanlığın bir kaç yüzyıla ihtiyacı var.

  • mobilemob  (10.12.12 20:37:28)
ilk insan degil gibi zaten. cunku onunda dollenmis yumurtadan yaratildigi soyleniyor (kuran'a gore dollenmis yumurta toprakta olusup buyuyormusmus ya da oyle bir seymis). Su uzun ama izlemeni tavsiye ederim, hep bu konulari konusuyorlar...
www.youtube.com
din adamlari da evrimi kabul ediyorlar artik - tabi hala etmeyenler de vardir (cogu insanlari daha fazla kandiramayacigini anladi buyuk ihtimal).
  • icince bokunu cikaran arap  (11.12.12 01:44:06)
  • malayani  (24.04.13 13:26:52)