Ey cengaver müzisyenler! bilmediğim, duymadığım bir şarkının notalarını arıyorum!

çok eğlenceli valla bak.. bi yardım edin bir el atın.. sudoku gibi.. anlasam ben yaparım da müzikten (notadan falan) pek anlamıyorum..

peki neden böyle bir şey arıyorum? mimarlık öğrencisiyim, müzikle ilgili bir yapının cephesini tasarlamaya çalışıyorum.. benim için gereken sadece sağdaki resimde gördüğünüz üç adet yuvarlağın yerleşkesi.. (bu üçüde cephedeki üç adet pencere olacak..)

-sağdaki resim istediğim yuvarlakların yeri, soldaki resim tamamen bi tarafımdan salladığım, örnek olsun diye yaptığım bi resim.. paint eserlerim..

-şimdi bunlardan biri bayaa aşşağıda diğer ikisi onun sağında, mümkünse aynı hatta ve yukarıda.. mümkün değilse o son ikisinin aralarında bir nota fark olabilir..

-ne bu yuvarlakların hangi çizgide/notada olduğu ne de araya gelecek notaların hangi çizgide/notada olduğunun bir önemi yok.. sadece bütün halinde anlamlı bir melodi çıksın istiyorum.. atıyorum istiklal marşında "bu şafaklar" diyene kadar ("-larda" demeden önce bitecek şekilde olabilir, sizin uydurduğunuz bir şey olabilir.. do re mi fa sol la si do gibi gidebilir.. hiç bilmiyorum..

- yaklaşık 13 notalık bir şey olabilir.. yanlardan +- 1-2 nota farkedebilir.. içerden bir sürü nota çıkarabilirim gerekirse..
nota düzeni şu şekilde (x'ler önemsiz A'lar içi boş olan önemli notalar)
xAx xxxA xxxA xx (dediğim gibi atıyorum başındaki veya sondaki bir notayı çıkarabilir, ekleyebilirim.. ortadan bol bol nota çıkarabilirim.. bir kaç notadan zarar gelmez.. A'lar sabit kalacak ama..

umarım derdimi anlatabildim..
pek umudm yok ama kader kısmet vs..

edit:
"resim 1" solda değil sağda çıkıyormuş.. yazıyı düzelttim..
bir de örneği bina üzerinde çizip (taslak şeklinde tabi) buraya yeniden ekledim, bari ona bakın olmuş olmamış şu nota şurda olsa ilginç bi melodi olur falan diyin =)

bir kaç nota çıkarabilirim diye bir şey yok içi boş dediklerin ikilik nota. mezur ölçüsü neyse notalarda ona göre olmalı atıyorum mezur ölçüsü 4/4 ise notalar bu ölçüye uygun olmalı. istediğin şey bir beste çalışması bir kompozisyon. biri çıkıpta bak bu istediğin gibi hem bir melodisi var hem de notaların yeri tam istediğin yer de derse inan bana çok şanslı bir insansın. yapmak istediğin şeyin gerçekten anlamlı olmasını istiyorsan bir besteciyle çalışmanı salık veririm.

  • axijazz  (28.12.08 13:53:23)
örnek olarak yaptığım resmi değiştirdim.. bari ona olmuş / olmamış, şu nota burda olsa daha iyi falan deseniz de olur..

  • p shadow  (28.12.08 14:06:44)
soruyu nerden bakarsaniz bir 10 kere okudum, her defasinda kafam karisti

basitlestirelim mi benim sorularimla?

1- simdi anladigim kadariyla 3 tane pencere var bir yapida. ve siz o 3 pencereyi, tercihen melodisi guzel olan ve yeni bestelenmis ufak bir ezginin icinde yer almasini istiyorsunuz o bina cephesinde. o ici bos dedigimiz (2lik) notalar pencere olacak ve o yapinin parcalari olacak? disardan bakan insanlar da , "vay be, hem gorsel olarak muzikal seyleri kullanmis, hem de o kullandigi seyler bir butun olarak bir ezgiyi olusturuyor" diyecek.(buraya kadar dogru mu?)

2- yuvarlaklarin hangi cizgide, aralikta vs. oldugu onemli degil demissiniz ama, bu nasil bir yapidir ki, pencereyi olusturacak yuvarlaklar nerde olursa olsun yapinizin seklini bozamayabiliyor? yani ben pes do'ya bir pencere koydum diyelim, 1 perde ustteki re'ye bir pencere daha koyarsam, disardan bakan insanin midesi bulanir bu pencerelere? bu durumda, bu pencereler farkli katlarda mi? her katta kac pencere var? 3 pencere varsa toplamda, bina 3 katli ve her katta bir pencere mi var? binadan haber verin: )

3- en onemlisi su ki, siz herhangi bir melodi olabilir demissiniz ama yapacaginiz binanin anlamina/onemine gore bence o melodi onem kazanir. o yuzden isteyeceginiz melodi "do re mi fa sol " gibi gidebilir, hic onemi yok demeyin. madem o yapida koyacaginiz seyin farkli ve anlamli olmasini istiyorsunuz, ezginin hissettirdigi seyin de anlamli olmasini istemeniz gerekir diye dusunuyorum. ornek vermek gerekirse, "saka/korku malzemeleri" satan bir firmanin binasi ise bu mesela, ezgi daha sert, urkunc olabilir. ama "kucuklere sene sonu musameresi icin kelebekli kiyafet" satan bir firmanin binasi ise, neseli bir ezgi olabilir.. (ne salakca ornekler oldu)

bu baglamda, tavsiyem bir besteci / veya konservatuvarda bir kompozisyon ogrencisi/ bulup ona yaptirmaniz.
yoksa ben de simdi kafamdan bir ezgi uydurup 4/4luk ve 13 notalik, finale'de yazip sonra resim dosyasina aktarip verebilirim burda. ama bu ne derece o yapiniz icin uygun olur bilemeyiz.

yine bu nedenledir ki tavsiyem, gelin bir ara bizim okula, tam anlatin derdinizi ve istediginiz seyi cikaralim.

edit: sorunuzu sonradan gordum, ornek resme "olmus veya olmamis diyin" demissiniz
teknik acidan ilk sorun, 2/4 luk demissiniz en basta ama olculeri 4/4luge tamamlamissiniz bu yanlis olmus. ikincisi ise, melodik olarak cok anlamsiz olmus, isterseniz yazip kaydedip dinletiyim size. ama ornek dediginize gore zaten bu acidan bakmamiza gerek yok.

neyse, ulasin bana efem..

edit2: mimar sinan mimarlik ise, cok buyuk bir yardimda bulunabilirim size, zira arkadasim orda mimarlik'ta bir derse giriyor, muzikal altyapisi da var kendisinin.
yok eger baska okuldaysaniz da, bizim konservatuvar binamiza gelin yardim ediyim.
  • la traviata  (28.12.08 16:02:49 ~ 16:10:04)
@la traviata..
öncelikle acele acele yazdığım için biraz özürlü bir anlatış olmuş, kusura bakma.. ama bu anlatıma rağmen iyi anlamışsın onun için de teşekkürler..

1 - oraya kadar doğru
2 ve 3 - bina, bir güzel sanatlar fakültesinin müzik binası.. bu seneki proje konumda bulunan pek çok yapıdan birinin cephesi olacak.. bu yapının gerçeğe dönmüşmesi biraz mucizevi olur o yüzden melodinin anlamı çok da şart değil, gerçek bir proje olsa zaten daha ciddi bir araştırma yapardım.. peki madem gerçek değil neden bu kadar uğraşıyorum? e mimarlık öğrencisiyim, gerçekleşmeyecek diye de baştan savma bişi olsun istemiyorum, zira cephe şu an verdiğim örneklerin birinde yaptığım notalarda (ki nasıl bir melodi çıktı bilmiyorum ama çok da mühim değil zira örnek)

bina iki katlı, bu cephede alt katında bir üst katında iki pencere var ve pencereler daha çok ışık amaçlı kondu yani birinin uzanıp pencereyi açması gibi bir amaç yok o nedenle bir nota üstte veya altta olmaları çok da mühim olmaz ama tabi iki mesela iki nota çok daha farklı sorunlar çıkartır.. ha komple çizgileri yukarı aşşağı da kaydırabilirim o daha kolay..

bu kadar ilgi için de ayrıca çok sağolun.. safranboludayım malesef.. ayrıca 5'i teslimimiz ve yarın da son kritiğimiz var.. pek bir yere kımıldama şansım yok..

4/4 olayını düzelttim.. yine bir melodi uydurup yazarsanız ona da fitim.. yok uydurmazsanız bile bu kadar ilgilenmişsiniz çok teşekkürler..
  • p shadow  (28.12.08 16:48:33)
o zaman ben size minik bir sey yaziyorum simdi.

hem gorsel olarak bu cevaba ekleyecegim, hem de melodisini dinletecegim. 2 link verecegim yani. bekleyiniz efendim (not: bu durumda sadece 2 lik notalardan bir tanesinin altta, diger ikisinin ise ustte ayni hizada gibi durmasini saglayacagim)

bekleyiniz..
  • la traviata  (28.12.08 17:02:35)
@la traviata;
hocam ellerine sağlık büyük insansın çok güzel olmuş tam aradığım şey =))
tekrar tekrar teşekkürler..
  • p shadow  (28.12.08 17:55:29)
rica ederim.

pek tabii bunu daha cok suslemen de mumkun.

misal diyezlerin ustundeki bolume bir "hiz terimi" koyabilirsiniz.. adagio, andante, vs gibi..
veya 2inci ve 3uncu pencerelerin(ikiliklerin) uzerine aksan isareti koyabilirsiniz. ">" isareti yani.
ya da son notanin ustunde en uste bosluga puandorg isareti koyabilirsiniz.

falan da filan. kactim.
  • la traviata  (28.12.08 18:03:59)