telefonla görüşme kaydetmek?

arkadaşlar biriyle yaptığım telefon görüşmelerini kaydetmek yasal mı? yani ikimizin arasındaki konuşmaları? yasalsa mahkemede delil olarak sunabilir miyim?

karşıdakine söylemezsen yasal değil diye biliyorum.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (09.12.12 23:10:39)
savcılık ıznı olmadan kaydetsenız bıle yasal delıl olmaz.

ama ıstedıgınız görüsmeyı kaydetmekte özgğrsğnğz sanırım
  • serabetan  (09.12.12 23:11:10)
Mahkeme izni olmadan, habersiz yapilan kayitlar delil olarak kabul edilmiyor diye biliyorum.

Ama kaydetmek yasal olmali, yani kayit yaptiniz diye ceza yemezsiniz.
  • crown  (09.12.12 23:11:39)
yassah kayıt yapmak. gerekirse davada gsm kayıtları incelensin diyebilin. yani hakim ya da savcı kararıyla.
amma bunu buldum
www.hukuki.net
ve lakin bunu da buldum
www.hukuki.net
  • kediebesi  (09.12.12 23:17:56 ~ 23:23:38)
Yasal değil ama delil olarak hakimin takdir yetkisine kalıyor biraz. Atıyorum gizli kamera görüntüsü var birini x kişisi öldürüyor kabak gibi veya telefonda ben öldürdüm diyor. Hakim bunu görmezden mi gelecek yasal değil diye?

  • esenboga  (09.12.12 23:20:55)
sadece boşanmalarda kullanılabiliyor. bunun dışında hiç bir şeyde kullanılamıyor.

  • ben smyrna  (10.12.12 00:16:55)
"Anayasa’nın 38. maddesine, 3.10.2001 gün ve 4709 sayılı Yasa ile, ek
fıkra olarak altıncı fıkra eklenmiştir. Söz konusu bu fıkrada, “Kanun’a aykırı
olarak elde edilmiş bulgular, delil olarak kabul edilemez” denilmektedir. Böylece,
Anayasa metnine giren bu hükümle, açıkça ve hiçbir duraksamaya
yer vermeyecek bir biçimde, hem kovuşturma ve soruşturma organları
tarafından, hem de özel kişiler tarafından, hukuka aykırı olarak elde edilen
bulguların kanıt olarak kabul edilemeyeceği öngörülmektedir. Başka bir
deyişle, hukuka aykırı bir biçimde elde edilmiş kanıtlar, kim tarafından
elde edilmiş olursa olsun, Anayasa’nın 38. maddesine eklenen söz konusu
bu altıncı fıkra uyarınca kullanılamayacaktır."
Doç. Dr. Ali Rıza ÇINAR
  • buffy de vampir sayilir  (10.12.12 00:20:24)
sadece ses veya sadece görüntü olan kayıtların delil değeri yok diye biliyorum. sesli video olmalı.

  • vizdilva  (10.12.12 00:35:58)