bilişim suçu sorusu

Merhaba bilgililer, ilgililer!

Bundan 8 ay önce eve polis geldi ve hakkımızda suç duyurusu olduğunu söyledi. Bizim ip aralığımızdan birinin kredi kartı ile gittigidiyor.com'dan alışveriş yapılmış ve kart sahibi bu ödemeye itiraz edip dava açmış.

Mahkeme olmuş, ancak bize tebliğ edilmedi. peder bey pamukkalede tatilde iken otelden jandarma alıp götürdü ve mahkemeye çıkardı. Ocakta ikinci duruşma var. Peder bey polise verdiği ifadede avukat talep etmemiş. Durum bayağı can sıkıyor ne olur ne olmaz, ne yapmak lazım avukat olmadan aklayabilir miyiz kendimizi?

(yine mahkemede de peder bey bilgisayar kayıtlarının incelenebilirliğinden falan bahsetti ama herhangi bir action söz konusu değil.)

yardımlarını beklerim.

Avukat talep etmeniz karınıza olur, polisler çok kanka görünseler de işleri bir an önce sonuçlandırmak için yanlış yönlendirebiliyorlar. Bir an önce hukuki danışmanlık alın bence.

  • roket adam  (09.12.12 16:21:46)
sizin ip adresinizden işlem gerçekleşmiş ise sıçtınız.

ip aralığı olayı biraz saçma ve mantıksız. ip aralığı kimi zaman koca bir semt'e kimi zaman koca bir şehre yayılır (alt yapıya bağlı) şimdi bu durumda yaşadığınız ildeki herkesi sorgulayacaklar, bilgisayarlarını inceleyecekler mi ?

Tam olarak ellerindeki delillere bağlı olarak iş değişir ama avukat tutmanız yararınıza olur.

Olayın şakası yok çünkü. O anda almış olduğunuz IP'nin sorumluluğu size ait.
  • bir kac yazar once  (09.12.12 16:39:40)
www.tugsanyilmaz.av.tr

Şu siteye bi bak hocam. İletişim formu var. istersen yaz bi. yardımcı olurlar sana.
  • hedonistbeyin  (09.12.12 16:43:04)
bence sakin olun, evet risk büyük, ama çözümü olmayan bir şey değil.
öncelikle avukat şart, o kesin.
avukata gitmeden önce dosyanızdan fotokopi alırsanız, avukat da ona göre konuşur. daha iyi olur, zaman da kazanmış olursunuz.

aynı ip meselesi sıkıntılı bir şey, ben de güya başka bir yazarla aynı yerden entry giriyormuşum. (o entry yüzünden yargılandım da üzerinize afiyet, neyse beraat ettim sonunda zaten.) dosyayı iyi inceleyin, bir karışıklık olabilir.

tebligatın size ulaşmamış olmasının sebebini sizde arayacaklardır, yargılanırken benim de başıma geldi. mahkeme güya bana ulaşamamış. halbuki adresim kayıtlı, kaldı ki avukatım, baro'ya sorsalar ortaya çıkacak, ama bulamamışlarmış. yok öyle bir şey. bunu mutlaka belirtin, kaçmış gibi olmayın.

kolay gelsin :)
  • dagny taggart  (09.12.12 17:23:51)