su matematik sorusu nasil yapilir ?

imgur.com

bu matematik mi ya ?
5 yıl matematik okudum böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım

  • Ramiegovic  (09.12.12 12:12:25)
varyans = standart sapmanın karesi.
çözmeye çalışacağım burada pek olmayacaktır ama.
sınıflandırılmış bir seri. standart sapmayı bulacaksınız. burada iki çözüm yolu karşımıza çıkıyor. birincisi normal yol: sınıflandırılmış serilerde:
toplamsembolüN(X-aritmetik ortalama)^2
bölü
toplamsembolüN bunun üzerinde komple karekök var.
şimdi arkadaşın attığından gidelim(birinci yol):
x*f toplamını bulduk 227. F'lerin toplamı ise 10'dur. 227/10=22,7 (aritmetik ortalama)
aritmetik ortalamayı bulduktan sonra formülden devam ediyoruz. X-aritmetik ortalama'yı bulacağız. arkadaştan devam edersek, her bir x'i 22,7 ile çıkartıyoruz. ahanda çıkartılmışı var. 1. sıra 20-22,7= 12,7... diye gidiyor. formülü ele alırsak bulunan sonuçların her birisinin karesi alınıyor. ahanda alınmışı var. karesi alındıktan sonra formülden N ile bunları teker teker çarpıyoruz yani N(x-aritmetik ortalama)^2 elde etmek için. çarpalım:
1.terim 161,29*2= 322,58
2.terim 44,89*1= 44,89
3.terim 7,29*4= 29,16
4.terim 0,09*2= 0,18
5.terim 1789,29*1= 1789,29
bunların toplamını alıyoruz 2185,81 oluyor. formülün üst kısmı tamamlanıyor. yani toplamN(x-aritmetik ortalama)^2 o da 2185'tir. formülde neye bölecektik toplamsembolüN'e o da N'in toplamı oluyor. neydi? N'in toplamı 10'du.
bölüyoruz: 2185:10= 218,5 ve en son olarak bunun karekökünü alıyoruz o da: 14,781... bu standart sapma i di. bunun karesi neye eşit tekrar 218,5'e yani varyans=218,5

not: anlamanız için karekökünü alıp tekrar karesini aldım umarım anlamışsınızdır.

ikinci yolu anlatamıyorum kısaca vereyim: karekök içerisinde kareli ortalamanın karesi - aritmetik ortalamanın karesi'dir. bu kolay yoldur herkes buradan yapar.
umarım yardımcı olmuşumdur. arkadaşın sonucunu düzelttim o olmasaydı zaten buralara kadar gelemezdik ona da teşekkür etmek lazım.
saygılar, sevgiler efendim.
  • erenbey  (09.12.12 13:15:15 ~ 13:17:28)