ingilizce çeviri

During any month, Cascho has a 0.5 chance of receiving a $1000 cash inflow and a 0.5
chance that there will be a $1000 cash outflow. For every $1000 in cash on hand at the end
of a month, Cascho incurs a $15 cost (due to lost interest). At the beginning of each month,
Cascho can adjust its on-hand cash balance upward or downward with the cost per
transaction being $20. Cascho can never let the on-hand balance become negative. The
company is considering the following two cash policies:
Policy 1: At the beginning of a month, in which the on-hand cash balance is $3000,
immediately reduce the cash balance to $1000. At the beginning of a month in which the
on-hand cash balance is $0, immediately bring the on-hand cash balance up to $1000.
Policy 2: At the beginning of a month, in which the on-hand cash balance is $4000,
immediately reduce the cash balance to $2000. At the beginning of a month in which the
on-hand cash balance is $0, immediately bring the on-hand cash balance up to $2000.
Which policy will incur a smaller expected monthly cost (opportunity plus transaction)?
The sequence of events during each month is as follows:

Observe the beginning cash balance.
Adjust (if desired) cash balance.
Cash balance changes.
Opportunity cost is assessed.

ne demek istiyor bu soruda tam olarak?

Ölme eşşeğim ölme diyor tam anlamıyla.

  • Hallerlale  (06.12.12 21:44:17)
hadi bi el atın şuna, başını çevirseniz de olur.

  • gonul_isleri  (06.12.12 22:00:12)
herhangi bir ay suresince, Cascho'nun $1000 nakit almasi icin 0.5 sansi var ve $1000 nakit cikisi icin de 0.5 snsi var. Bir ay sonunda elindeki her $1000 icin $15 gideri var (faiz kaybi yuzunden). Cascho her ayin basinda elindeki nakit dengesini yukari ya da asagiya duzenleyebilir, her islem basina $20 odeyerek. Cascho'nun elindeki para asla negatif olmamali. Sirketin dusundugu iki turlu nakit proseduru var:

  • papalindo  (06.12.12 22:54:59)