Termosifon mu daha çok elektrik tüketir? Anlık su ısıtıcılar mı?

Arkadaşlar selamlar, ben şu an elektrik tüketimiyle mücadele ediyorum. Evde 2 kişi yaşıyoruz. Bütün ampülleri tasarruf ampülleriyle değiştirdim, ama geçen ay 78 tl gelen fatura bu ay 96 tl geldi. Oysa evde 2 kişi yaşıyoruz. Ben elektrik tüketimini elektrikli termosifon'a bağladım. Zira, kocaman bir deposu var ve haliyle rezistans ile ısıtıyor. Aslında o kadar çok sıcak su kullanmıyoruz. Ama hava soğudukça termosifon içindeki suyu sıcak tutabilmek için daha çok elektrik harcıyormuş gibi gelmeye başladı bana. Yanılıyor muyum sizce? Termosifon'u iptal edip, anlık su ısıtıcısı alsam duş almak için. Hani şu eskiden İhlas'ın falan vardı, şimdi de Fakir'in var. Sadece duş alırken kullansam ki taş çatlasa 2 haftada 1 kere olur; daha az elektrik tüketmiş olmaz mıyım? Anlık su ısıtıcısının tüketimi daha çok, ama daha az "on" kalacak. Oysa termosifon sürekli açık...

Tavsiyelerinizi bekliyorum...

Not: Burada hava gittikçe soğuyor. Yakında 1 ila 5 derece arası olacak.

25 tl aylık fark eder. anlık su ısıtıcısı termosifonun verdiği keyfi vermese de tasarrufludur.

  • inanmazsan inanma  (03.12.12 22:04:01)
anlık su ısıtıcı sakın kullanma 7kw mnsktimm. tehlikesi de cabası. bizimki ihlasındı apartmanın ana sigortasını attırdı. tedaşı çağırdık da öyle düzelt.düşün artık. ayrıca konforsuz. en soğuk günlerde yıkanabilmen için musluğu iyice kısman lazım. ip gibi akan suyla yıkan yıkanabilirsen. montla sıç daha iyi.

termosifon 2kw en yüksek ayarda. yavaş yavaş ısıtıyor.sadece yıkanmadan bir kaç saat önce aç. anlık devamlı açık tutup suyu sıcak tutma hava soğuk.
  • mr fusion  (03.12.12 22:10:23)
Ani su ısıtıcı da kullanmış,son olarak elektrikli termosifon kullanan biri olarak, elektrikli termosifon suyu kısa aralıklarla düşük enerji çekerek ısıtıyor elektrikli termosifonun daha güvenli ve konforlu olduğunu düşünüyorum, çünkü elektrikler kesilse bile suyu mevsime göre bir kaç gün sıcak tutabiliyor. Bence termosifon içindeki suyu ısıtan elektrotu kirece karşı koru ister temizlet istersen şöyle bir ürün var onu kullan www.ekosu.com (su içindeki kirecin yüzeylere yapışmadan akıp gitmesini sağlıyormuş. Elektrik tasarrufu için yeni nesil led ampulleri kullanabilirsin ben tchibodan bir kaç sene önce tanesini 20 tl'ye almıştım lümen değerleri düşük loşla aydınlık arası aydınlatma sağlıyor ve çok tasarruflu, vestel'in led ampullerini denemeyi düşünüyorum lümen değerleri yüksek görünüyor mantıklı olabilir emagaza.vestel.com.tr

  • sakman  (03.12.12 22:22:48 ~ 22:24:17)
Elektrik faturanız gerçekten çok fazla, termosifon olabilir, beyazeşyalar eski tip ise onlar da yapabilir...

2 haftada 1 kere mi!?
  • nucleon  (03.12.12 22:23:28)
1 haftada 2 kere diyecektim pardon :)

  • dergus  (03.12.12 22:41:42)