[]

SSD farkı

İki tane ultrabook kestirdim gözüme,birisinde 500GB + 20GB SSD yazıyor.Dİğerinde,500GB yazıyor ama altında disk türü ssd diyor.

Ne farkı var bunların?


 
İlki hibrit. İşletim sistemini ssd üzerine kurduğun zaman açılışta büyük oranda hızlanma olur. Ama 20gb ssd çok da bi işe yaramaz. Netice itibariyle kullandığın programları da onun üzerine kurman lazım ki kullanırken adam gibi hız farkı yaşayasın.
İkincisini muhtemelen yanlış yazmıştırlar. 500gb ssd yok. Hdd'dir o. Bildiğin hdd. Fiyatlar aynıysa ssd'li olan. Farklıysa ucuz olan derim.

edit: İkincisi de hibrit olabilir. Seagate'in böyle hddleri varmış. Eğer hibritse 2. düşünülebilir.
  • onexey  (03.12.12 13:48:10 ~ 13:50:18) 
Modellerini yazarsan belki daha iyi olur. Ayrıca +20 gb ssd pek bir ise yaramıyor çünkü kullanamıyorsun, sadece bilgisayar orayı ExpressCache olarak kullanıyor.


  • Haldamir  (03.12.12 13:55:59) 
500GB + SSD olanı al tabii ki. Cache SSD diyorlar bunlara. İşletim sisteminin ve diğer uygulamaların bir bölümünü önbelleğe alarak, hızlı açılmasını sağlıyorlar.

İkincisi HDD'dir. 512GB'lik SSD var ama ultrabooktan daha pahalı olduğundan, öyle bir ihtimal yok.

Hibrit falansa zaten bulaşma. Bir halta yaramıyor. Gürültüsü ve titreşimi de cabası. Ha, param var diyorsan, 200 liraya SanDisk Extreme 120'lik SSD satılıyor Vatan'da. HDD'li olanı alıp, kendin değiştirebilirsin. İçindekini de bir kutuyla harici HDD yaparsın.
  • ahmetcan44  (03.12.12 14:42:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.