uçak kazası

iyi gecelr,
ya aklıma bir şey takıldı. (umarım olmamıştır) uçak kazalarında genelde gördüğümüz boş arazilere, ormanlara düşen uçaklar var. acaba hiç bir şehre düşen uçak var mıdır? ne bileyim bi evin üstüne filan? bahsettiğim ufak tefek uçaklar değil baya boeing airbus gibi yolcu uçakları.

kızılaya düşmüş bitane zamanında.

  • kediebesi  (02.12.12 23:51:40)
11 eylül olayını hesaba katıyor muyuz?

  • harzem  (02.12.12 23:54:04 ~ 03.12.12 00:20:36)
ev üzerine filan düşen var da şimdi link aramaya üşendim.

  • anarsi yureklerde  (02.12.12 23:55:52)
en.wikipedia.org

ufak uçak ama meksiko'nun şehir merkezine düşmüş. düştüğü yerde en az 6 kişinin ölüğü yazıyor.

en.wikipedia.org

edit: şu da fenaymış. uçak gösterisinde, uçak izleyenlerin üstüne düşüyüor:
www.youtube.com

bu da new york'ta olmuş. apartmana çarpmış uçak

edit: en son nijerya'daki olay var. yolcu uçağı şehir merkezine düşmüş
(bkz: 3 haziran 2012 nijerya uçak kazası)
  • ermanen  (02.12.12 23:56:46 ~ 03.12.12 00:14:53)
elbette vardır ama genelde bir sorun olduğunda pilotlar uçaktakileri kurtarabilmek için yumuşak bir iniş gerçekleştirmeye çalışırlar. bu yüzden ya açık araziye ya da denize indirirler uçağı. mesela şu anda aklıma geldi. yanarak düşen concorde 25 temmuz 2000'de fransa'da bi otele çakılmıştı herhalde??

  • bilmemkacincinick  (03.12.12 00:00:01)
şimdi sözlükte yazmışlar küçük uçak gerçi ama neyse www.pressmedya.com

  • merena  (03.12.12 00:03:17 ~ 00:04:11)
  • jimjim  (03.12.12 00:05:07)
bende de şöyle bi sapıklık var. ne zamanuçak geçse üzerimize düştüğünü hayal ediyorum. çok ürkütücü yav

  • fuzzy  (03.12.12 00:05:13)
(bkz: taksiye carpan yolcu ucagi) o sayilmaz derseniz, Ankara Ulus'taki sebze meyve haline dusmus ucak var. Sonra 11 Eylul 2001'den hemen sonra, bir yolcu ucagi New York'ta Queens'e dustu. Kucuk ucak degil, bayaa bildigimiz buyuk ticari yolcu jeti.

ahan da bu da belgeseli:

www.youtube.com

Sognacigima, gene New York La Guardia havalimanindan havalandiktan 5 dakika sonra yolcu jetinin birinin her iki motoruna birden kus surusu daldi ve iki motor da durdu.

Gel gor ki, kaptan pilot o tamamen motorsuz ucagi, New York - New Jersey arasindaki Hudson nehrine suzerek indirmeyi basardi ve "Evacuate!" diye tek kelimelik bir talimat verdi murettebata. 5 Dakika sonra butun yolcular, ucagin kanatlarina cikmislardi. Ucagin nehre indigini goren New York Waterways botlari, hemen oraya dogru akin edip, yolcularin o Ocak ayinda -2 derece sicakliktaki sulara dusmesini onlediler.

Kaptan pilot, olaydan yarim saat sonra, New Jersey'deki New York Waterways iskelesinde, basinda kaptan sapkasiyla, sakin sakin kahvesini yudumluyordu.

ahan da bu pilot:

www.youtube.com

www.nypost.com
  • compadrito  (03.12.12 00:05:48 ~ 00:29:53)
concorde kazası vardır çok meşhur. 100 den fazla insan öldü, uçak bir otele çakıldı.

  • dampire  (03.12.12 00:16:29)
@fuzzy anlattığın gibi bir korku bende de var. hatta o yüzden sordum.

  • vartuhi  (03.12.12 00:23:33)
national geographic te uçak kazası raporlarında resmen toplu konutların üzerine düşüyor bir sürü apartmanı parça pinçik ediyordu birtanesi(sanırım amerikada), tabiki detay çıkaramadım.

  • killerbee  (03.12.12 00:29:44 ~ 00:30:22)
pilotlar uçağın düşeceğini anlarlarsa irtifaları ya da takatları olduğu sürece sehirden olabildiğince uzaklaşmaya çalışırlar.

  • monkey  (03.12.12 01:18:15)
uçağını bilmiyoumda eminönünde eski bir apartmana giren bir helikopter hatırlıyorum ben, 10 senesi var rahat. hatta bende olay sonrası otobüsle bölgeden geçiyordum apartmana girmiş helikopter manzarasını görüp "la noliy" dediğimi çok net hatırlıyorum. hatta sanırım bölgede yeni açılan fıskiyeden dolayı böyle bir kaza gerçekleşmişti.

  • reverse engineer  (03.12.12 01:27:00)