fettucini makarna sosu

tarifi istiyorum. nette buldum bi kaç tane de yorum olmadığı için güvenemedim. bildiğiniz şık bişiler var mı?
tavuklu kremalı yapıyorum hep,bu sefer farklı olsun dedim.

Aslen Alfredo sosu diye bir şey yok. Roma'da bir lokanta yapıyormuş ama sonradan kapanmış. O zamandan sonra herkes kafasına göre yapıyor. Bana nasip olmadı orada fetuçini alfredo yemek. (şey gibi oldu bu da 'benim hiç cafe de flore'da yemek yediğimiz sevgilim bile olmadı'. neyse)

diyorum ki mantar, azcık çarli biber, çok az soğan. krema kıvamı çok akışkan olmnasın. tavuk için göğüs eti, penne makarna boyutunda dilimle.
makarnayi de cecco al.
ye, sev, dua et.
  • apc  (02.12.12 14:35:03)
şayet kuşkonmaz bulabilirsen şöyle bi tarif var; bir tarafta makarnayı haşlarken diğer tarafta tereyağında birkaç diş sarımsağı çeviriyosun, makarna suyundan bir kaşık alıp sarımsağın olduğu tavaya da ekliyosun, sonra kuşkonmazları boyuna doğru ve ince ince kesiyosun(şu patates soyacaklarıyla yapabilirsin) ve biraz taze naneyle birlikte tavaya ekliyosun, bir parça daha tereyağı koyup biraz çevirdikten sonra, yiyeceğin kadar makarnayı aynı tavaya koyup bi süre de beraber pişiriyosun, daha sonra toz parmesan serpiyosun ve yiyosun .)

  • reso aga  (02.12.12 15:05:56 ~ 15:06:56)
makarnayı haşladıktan sonra haşlama suyundan 1 çay bardağı kadar ayır. makarnaları zeytinyağı koyduğun tencereye geri al.

bu suyu sos tenceresine alıp içine 200 gr kadar küçük rendelediğin parmesan peynirini (grana padano da olur) koy, erir gibi olur bu karıştırmaya başla ve karıştırmayı kesmeden parmesanlar eriyince 1 paket krema ve beyaz biber ekle. krema da yoğunlaşınca sosu makarnaya iyice yedir.

tavuklu istiyorsan, tavukları önceden sotelemen gerekli (sarımsaklı istersen sarımsak da bu sırada girebilir), sonra bu kremalı karışım aveya direkt makarnaya ekleyebilirsin, aynı şey mantar için de geçerli.
  • april12th  (02.12.12 15:13:09 ~ 15:13:55)
teşekkür ediyorum,birini seçip yapıcam şimdi

  • ameliee  (02.12.12 15:28:58)
@ ameliee

karabiberi tane at.
  • apc  (02.12.12 15:31:42)