Hard Disk şüphesi

merhaba,
3 senelik bir pc'im var;
ana kart: asus p5q pro;
harddisk'imi geçen temmuz ayı aldım, önceki badsector oluşması sonucu mefta oldu.
yenisi Westerndigital 1 tb,

Açılışta geçen hafta bir donma oldu ne olduğunu göremedim tekrar restart ettim ve açıldı....
bugün ise bios ekranında kaldı ve aynen şu yazıyordu ekranda;

"Pri Master Hard Diskı: S.M.A.R.T. Command Faild f1 resume"

yaptığım araştırmalar sonucu bunun badsector veya hdd kafa vurma gibi bir sorundan oluşabileceği bilgisine ulaştım.

Şuan bu hatayı almıyorum veya bios ekranı çok hızlı geçtiği için görmüyor olabilirimde.

Kafam allak bulak bu işi nasıl sonuçlandırırım? yani badsector veya sorun var mı yokmu nerden anlayabilirim, garantisi pek tabiki var hdd nin ama hepimiz biliyoruz ki ben bunu garantiye versem 2 aydan aşağı gelmez bu ürün (vatan comp. aldım) ve evdeyim iş güç yapmaya çalışıyorum inanılmaz derecede kafayı yemek üzereyim

bir fikri olan var mı acaba?

HD Tune ile test edebilirsin.

  • neronnuri  (02.12.12 10:35:05)
ben bütün müzik,video ve resimlerimi kaybettim 1 ay önce.daha kaç hatıraya kıyılacak.western dijital zulmü bitsin artık.

bir bulut depolama kullanmanı şiddetle öneriyorum.önemli şeylerini hemen yukarı at.yandex.disk,dropbox ne denk gelirse.
  • aşksız prens  (02.12.12 10:46:15)
Bad sector olusmus bir disk bir daha iflah olmaz.

  • chavezding  (02.12.12 11:13:43)
aslında olur bad sectorlerin sayısı çok fazla değilse eğer.çok çok eskilerden bad sectorleri kapatarak yani 500.000mbnin 1mbsi bad sectordeyse 499.999mb şeklinde bad sectoru dışarıda bırakarak format atıp bad sectorlü kısmı deaktif edildiğini bizzat babamdan hatırlıyorum.o zaman dos 6.22 ortamıydı ya da windows 3.1 vardı sanırım.malum çocuktum pek hatırlamıyorum.şimdi çok daha gelişmiştir o programlar.

disk bir şekilde kurtulur zaten garantisi de varmış.aslolan veriler patlamasın.
  • aşksız prens  (02.12.12 11:19:09 ~ 11:20:12)
Arkadaşlar tşkler cevaplar için.
HD tune 5.0 ile error test yaptım, herhangi bir hasarlı alana rastlamadı (quickte yaptım, uzun olanıda yaptım.)
Daha önceki badsector lu diskimde bu program hasarlı alanları göstermişti.

İyiden paranoyaya bağladım, sata2 benim anakart, bu yeni disk ise sata3...acaba diyorum buna istinaden bir dengesizlik kablovari bir durum olmuş olabilir mi nebilim.

çünkü şuan işletim sisteminin çalışması olsun, yaptığım testler olsun, HDtune ile extra testleri falanda uyduladım herhangi bir negatiflik yok. sadece bios da bu uyarıyı aldım 2.kez şimdi tekrar bi yeniden başlatma açma kablo değiştirme durumlarına girişcem.

öfff öff

Abi bişi olduğuna değilde işte, bu şüphe beni yiyor bitiriyor.
  • kamilkoc  (02.12.12 13:14:27)
Madem çok şüphelisin, bir disk daha al, Windows'un entegre yedeklemesini çalıştır, saat başı yedek alsın. Başka türlü önüne geçilemiyor çünkü, ben sırf yedekleme için iki disk ayırdım artık.

Kaybedeceklerin 100 dolardan fazla edecek şeyler mi? O zaman git 100 dolara bir disk al metody yani :)
  • roket adam  (02.12.12 14:04:08)
sata kablosunu değiştirdim,
restart yaptım defalarca,
bios ekranında pause ile smart status unu kontrol ettim (sorun görünmüyor),
hdtune ile her türlü tarama yaptığımı söylemiştim zaten. (sonuç; herhangi bir şey bulamadı),
WDnin sitesinden "Data Lifeguard Diagnostic for Windows (901 kb.)" adlı programı çekip birde onunla taradım, 2.5 saatimde öyle gitti, günü akşam ettik yani.
sonuç; yine bir şey bulamadım(badsector 'un izine rastlanamadı),
bios taki "pri master hard disk: s.m.a.r.t. command fail" hatasını almıyorum ama tam olarak neyden de kaynaklandığını çözemedim.
iyimser düşünüp anlık bir sorun olmuş olabilir diye geçiştireceğim sanırım.
en hayati verilerim yedekli, yeni yedekleride oluşturmak kaldı geriye,
bir sorun varsa sanırım pat diye hdd nin ölmesini beklemekten başka çare yok kısa vadede.
tekrar cevaplar için tşk.ederim,
belki buna benzer sorunları olanlar içinde bu soru-cevap'lar işe yarar diye en son yaptıklarımıda yazdım.
kolay gelsin.
  • kamilkoc  (02.12.12 17:13:08)