A mı diyim, B mi diyim? (Modern zaman işçi problemi)

Sevgili duyurumun kariyer koçları;

İki arada bi derede kaldım, mülakatlardan kafam döndü, dışarıdan tarafsız görüşlerinize ihtiyacım var. Sizce hangisi??

A FİRMASI------------------

+ Sektör ve pozisyon tam istediğim gibi.
+ Tek kişiye bağlıyım, benimle benzer pozisyonda 2 kişi daha var.
+ Yılda 10 a yakın yurtdışı seyahati+ fuarlar var.Üretiminin büyük oranını 100 e yakın ülkeye ihraç ediyorlar.
+Burada 1-2 sene sabredebilirsem çok şey öğrenirim, başka şirkete geçişim rahat olur.
+Maaş muhtelemen B ye göre 200-300 tl arası fazla olabilir.

-Büyük bir şirket olsa da aile şirketi, piyasada ismi var ama tam olarak kurumsallaşma yok.
- Sabah 8- akşam 18:30, cumartesileri 14:00 e kadar
- Sabah 6 da uyanıp akşam eve 9 da dönüyorum demektir bu. ve sadece pazarlarım kalacak. sosyal hayat sıfırlanır.
- Ev-iş arası gidiş dönüş en az 4 saat sürecek. ve yolun sadece yarısına kadar servis var, sonrasında metrobüs+ otobüs+ 10 dk yürümem gerekecek.
- Departman fabrikanın hemen üstünde,İstanbul un da neredeyse dışında. Ben merkezde oturuyorum, taşınmak istemiyorum kesinlikle.
- Dinciler biraz, ha beni ilgilendirmiyor orası, ben de inanırım da böyle iş yerinde falan bu kadar bariz olması hoş olmuyor bence, ileride bazı konularda rahatsız olabilirim sanki..

B FİRMASI------------------------------

+ İsmi olan büyük bir şirketin internet tarafı.
+Daha önce çalıştığım işe benzer ve çok rahat bir iş, ama yaratıcılık/kendini geliştirmeye açık değil
+ Sabah 9- akşam 6, cumartesileri tatil (oleey:)
+ Evime çok yakın /tek vasıtayla yarım saat yakınlıkta (günde yol için max 1 saat demek)
+ Harika bir plaza katında, şık bina, şık insanlar
+ Genç ekip

- Bağlı olduğum bir müdür ve onun da müdürü olacak, yani oranlarsak A firmasındakine göre bir basamak aşağı pozisyondayım
- Sektör gelişiyor devamlı ama sirkülasyon fazla, her an işi kaybedebilirim gibi de geliyor, garantili değil yani A gibi..
-Yurtdışı vs olanağı yok, bilgisayar başından adım atmayacaksın.

**Şu son B deki görüşmede içimin yağları eridi resmen ama A da daha önüm açık ve bana çok şey katar diye bakıyorum. Ama kafamda şu aşırı dincilik olayı da takıldı, öyle bir şirkete girince değiştirmek istediğimde başka şirketler üzerinde negatif bir etken midir bu??

**Siz olsanız 2 sene sabah akşam her gün böyle kasar mısınız? yoksa amaaan iş iştir işte, deli misin, mis gibi git gel,B tabii ki mi diyeceksiniz?

Şüphesiz ki sen göremediğim noktaları da görür, söylersin bana duyuru..

bence kafan nerede rahat edecekse oraya gir. iş-güç yüzünden saçlarını ağartanlardan olma

  • ihaleli batak  (29.11.12 17:59:52 ~ 18:00:00)
Az biraz rahatımı, yolu, hafta sonunu düşünüp B derdim.

  • bass solo take one  (29.11.12 18:02:36)
ideallerin varsa gelişmek istiyorsan katlanacaksın ve A'ya gidiceksin diyorum. ha diyosan ki b'de yeter bana. o zaman b'ye

  • fakir nightboy  (29.11.12 18:03:51)
bence yaşınız önemli.
eğer 30 yaş altındaysanız a firması, daha yaşlıysanız b firması iyidir.
gençseniz sosyal hayat, hafta sonu tatili, ulaşım sıkıntısı filan hiç dert olmamalı.
  • etna  (30.11.12 09:41:06)
cumartesi çalışmayan yer yani b.bence en önemli faktör bu maaştan bile daha önemli.

  • gakgul  (30.11.12 09:59:53)
@etna; 30 yaşın 3 birim altındayım:) ben de tam tersi gibi düşünüyorum aslında. A firmasında pazar harici zamanım kalmıyor, o da eminim ki sadece uyumak ve ev işi vs ile geçecek. sosyal hayatımın bu yaşta sıfırlanması büyük sorun değil mi? ne arkadaşlarımı görebileceğim, ne ilişkime yeterli zamanı ayırabileceğim.

yani gözüm kapalı 2-3 sene dayanayım dersem de yaş 30 oluyor..bilemedim..
  • su olsam ates olsam  (01.12.12 09:45:27)