Evde yicek birşey kalmadı,bi paket pirinç dışında :D (öğrenciyim)

Birileri,özellikle hanımlardan en kolay pilav tarifi almam lazım :D
Biraz bahsedin bakalım,ilk pilav deneyimim nasıl olacak :D ???

hocu şimdi o pirinci bırakıyosun yavaşca, öğrenci olduğunu belirteceğin bir mahalle bakkalına durumu açıklıyosun, sonra adam akıllı bişeyler yiyosun.

  • naw man fuck that  (28.11.12 17:33:48)
Hahahha :D "sakin ol ve o pirinci yavaşça yere bırak" diyorsun yani :D

  • yqzkrttpli  (28.11.12 17:35:48)
pilavı bırak sen olmaz o şimdi aynen market bakkal bul doyur karnını :)

  • nunishuris  (28.11.12 17:37:26)
pirinçle makarnayı takas etmeyi de deneyebilirsin

  • naw man fuck that  (28.11.12 17:38:22)
Pirinci açmamış olaydım,takas etmek güzel bi fikir gibiydi :D

  • yqzkrttpli  (28.11.12 17:39:47)
pirinci su bardağıyla ölç, ne kadar olduğunu aklında tut. doymak için yarım su bardağı çok bile. sonra bi kaba döküp kaynar suya koy. 10 15 dk bekle. su bardağına pirincin 1.5 katı su koy. tavaya tereyağı ya da sıvı yağ at istediğin miktarda. altını aç orta ateşte. sonra pirinci at. azcık kavrulsun. çıtırdamaya başlayınca suyu dök üzerine. 8-10 dk falan bekle pirinç suyu çekmişse pilav hazır demektir afiyet olsun.

tava demişim, tencereye.
  • i ve been mistreated  (28.11.12 17:40:03 ~ 17:42:45)
pilav dediğin şey haşlanmış pirinçtir. eğer karnım doysun öğrenciyim diyorsan ölçüsüz doldur suyun içine pişince ye.

yok anne pilavı olsun diyorsan

1'e 1.5 kuralını uygularsan her türlü olur o pilav.

1 su bardağı pirinç ve 1.5 su bardağı su. (ortalama 3-4 tabak pilav)
veya
2 su bardağı pirinç ve 3 su bardağı su.

gibi.

tereyağı, muhtemelen yok, zeytinyağını tencerenin tabanını kaplayacak kadar koyup biraz ısındıktan sonra pirinci atıyorsun, biraz max 2-3dk kısık ateşte kavuruyorsun, sonra sıcak suyu içine boşaltıyorsun. altını kısıp ağzını kapatıyorsun, 5-10 dk içinde sürekli kontrol ederek altı tutmadan önce lapalıktan çıktığı anda kapatıyorsun, biraz dinleniyor sonra yiyorsun.

edit: tabii bir de pirinci yıkama olayı var unutmuşum, pirinci bi leğene filan koyup suyla bol bol yıkayıp süz, o beyaz sıvı iyice azalana kadar.
  • ocanal  (28.11.12 17:41:10 ~ 20:21:29)
Çok teşekkürlerr =) !

  • yqzkrttpli  (28.11.12 17:44:02)
Teflon tencere yoksa, muhtemelen acemi olduğundan pilav tencereye yapışacaktır, yani dibi tutacaktır.

Yağ ve tuz var mı? Tabi bir de süzgeç olsa iyi olur.
  • ahmetcan44  (28.11.12 17:45:38)
Goldentitan neredesin? Tarif ver çocuğa, yazık.

  • [silinmiş]  (28.11.12 17:50:12)
Sonuç:
Dibi tuttu biraz,çok az da lapa oldu ama yenebilecek kıvamdaydı.Yedim :D

  • yqzkrttpli  (28.11.12 18:12:14)
özel istek gelmiş duyuruyu cevaplayayım diye:)
sen çoktan yapmışsın ama yazayım yine de:

2 bardak pirinci sıcak suda yarım saat beklet.
sonra süz.
yayvan bir tencerede tereyağı erit.
pirinçleri koy, 5 dk çevir.
üzerine 3 bardak su koy. tuzunu ekle. karıştır.
kapağını kapatıp altını kıs.

10 sonra kapağı aralayıp pirinçlerin arasında su kalmışmı diye bak. kalmamışsa altını kapat. tencerenin üzerini kapatacak kadar kağıt havlu koyup kapağını da kapatıp 10 dk bekle.

su kalmışsa su kalmayana kadar bekliyorsun. bundan sonrası el alışkanlığı.
kapağı tamamen açma ama.
  • goldentitan  (28.11.12 20:20:41 ~ 20:29:28)