Arkadaşlar XP Ram'ı az görüyor. Neden ola ki?

Selamlar arkadaşlar, bilgisayarımda 3gb ram vardı. 2gb daha alarak 5'e yükselttim. Fakat xp 3.25 gb görüyor. Ram ile beraber ekran kartı da aldım. Ama sanki hala onboard ekran kartına ram paylaştırıyor gibi? Bios ekranında yani pc açılırken bilgisayarım 5gb ram göstererek açılıyor.

Anakartım Asus M2A-VM baya iyi bir anakart. Destekliyor olması lazım. Ben çözemedim mevzuyu...

işletim sistemi 32 bit ise 4gb ve yukarısını görmeyecektir.

  • ali riza efendi  (26.11.12 01:08:37)
ama 4gb'de görmüyor. 3.25 görüyor.

  • dergus  (26.11.12 01:11:48)
yeni aldığın ekran kartının modeli nedir?

  • gozyakansakiz  (26.11.12 01:22:36)
Anakartınız 8 Gb a kadar destekliyormuş.
O .25 lik kısım nedendir bilemiyorum.
Ancak işletim sisteminiz x64 olmadıkça 3Gb tan fazla ram i makine kullanmayacaktır.
  • ali riza efendi  (26.11.12 01:22:42)
3.25 olarak gorur, 4gb olarak degil.

32 bit isletim sistemlerinin normali bu.

zaten 5gb ram gerektirecek isler yapiyorsaniz hala xp'de durmaniz bence cok anlamsiz.
  • entrapmen  (26.11.12 01:23:29)
ekran kartım powercolor hd5670 2 gb. sormayın onu da normal setup'u ile yükleyemedim. sürekli mavi ekran verdi. driver'ları klasörden göstererek yükleyebildim ancak. ram'ı adamakıllı fm oynayabilmek için aldım. xp64 yüklesem sorun çözülür mü?

  • dergus  (26.11.12 01:25:50)
xp 64 bite hic girme derim. bir defa o hatayi yapmis 2 saatimi bosa harcamistim. en buyuk problem driver.

win 8 cikmis durumda ama hic yoktan 7'ye gecin derim. gereksiz direnmenin manasi yok.
  • entrapmen  (26.11.12 01:27:07)
Windows 7'nin Starter hariç herhangi bir sürümüne geçersen sorunun çözülür. x64 sürüm olması şart tabii ki.

Windows XP'nin de 64 bitlik bir sürümü mevcut ama bugüne kadar okuduklarımdan anladığım kadarıyla, XP bile inanmıyor bu duruma. Öyle içler acısı yani. Uzak dur her şekilde XP'den derim.
  • ahmetcan44  (26.11.12 01:28:39)
ekran kartı da paylaşımsız gözüküyor. bu durumda tek çare win7 x64

  • gozyakansakiz  (26.11.12 01:33:59)