Alerji

benim çok merak ettiğim birşey var.

mesela türkiyede biri muza alerjim var diyorsa, muz yediği zaman vücudunda kabartılar kızarıklıklar filan oluyordur.

amerikan filmlerine bakıyorum. misal adamın soğana alerjisi var, bir gram soğan yese, nefesiz kalıyor, acil müdahale ediliyor, ölüyor vs. bir de sanki amerikadaki herkesin herşeye alerjisi var gibi.

neden? nasıl?

Alerjilerin cesidinden olabilir. Yani muz alerjisinden olen duymadim ben mesela. Ama yer fistigi, deniz urunleri ve ari sokmasi gibi seylerin alerjik reaksyonlari olumcul olabiliyor.

  • wpi  (23.12.08 09:37:31)
Bizim memleketteki insanların malesef kendilerini yeterince bilnmemesinden kaynaklanıyor.
Yabancı memeleketlerin çoğunda adam düzenli doktora gider (hastalanmadan). Aile hekimi vs vardır, alerji testleri el kadar bebeyken falan yapılır.
Bizim haberimiz yok ki bir halttan. Ben arı'ya alerjim olduğunu teee üniversitede öğrendim, o zamana kadar soksaydı bitmiştik demek ki..Şansa yaşamışız :)
  • betty puf puf  (23.12.08 10:43:20 ~ 10:43:55)
(bkz: anafilaktik sok)
birşeye ölümcül seviyede alerjik reaksiyon verenler genelde yanlarında adrenalin iğnesi taşırlar. en yakın hastaneye yetişmek için yarım saat falan kazandırıyormuş.

  • hayo  (23.12.08 12:10:19)
mesela benim de parasetamole (bazı ağrı kesicilerin etkin maddesi oluyor bu.) alerjim var. ilk alerjik reaksiyonda ölüyordum hastaneye yetişmeseydim. tansiyonum 4-6 ya düşmüştü. bir de bu alerjier sonradan da olabilen şeyler. benim alerjim 23 yaşında başladı. daha önce yoktu alerji malerji.

  • lemmiwinks  (23.12.08 13:55:40)