kdv sorusu

ben bu kdv'nin mantığını henüz kavrayabilmiş değilim. Mesela A firması B firmasına 100 liralık mal sattı , 18 lira da kdv ile birlikte 118 liralık bir fatura kesildi. Bu durumda B firmasının A firmasına ödemesi gereken tutar 100 lira mıdır yoksa 118 lira mıdır? Yani devlete bu 18 lirayı B firması mı ödeyecek A firması mı ? Devlette biriken bu kdv tutarı nasıl ve ne zaman iade alınıyor? Ne kadar Kdv biriktiği nasıl öğreniliyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

118 öder. kdv yi b ödiyecek.

  • hope ender  (23.11.12 13:30:48)
iadesi yok kdvnin öylece duruyor geri alınmıor. o yüden firmalar bi yerlerden fatura bulmaya çalışır azaltmak için ödeyeceği kdvyi

aldığı ft kdvsi kestiği katuradaki kdvyi nötürlesin die
  • eja  (23.11.12 13:35:52)
firmalar ürün satış ve alışlarında tahsil ettikleri ve ödedikleri kdvleri muhasebe hesaplarına kaydederler. eğer devlet adına tahsil ettikleri kdv tutarı ödediklerinden fazla gelirse, aradaki farkı devlete öderler. yanlış hatırlamıyorsam kdv her ay ödenir. ayın 24üne kadar beyanname verilip, 26sı akşamına kadar ödenir.

edit: eğer devletten alacağı varsa firmanın, bu parayı bir sonraki ay ödeyeceği kdv tutarlarından mahsup eder.
  • isiz ajun  (23.11.12 13:37:56 ~ 13:38:56)
mal alışlarında kdv öduyorsun.
firma bu tahsil ettigi kdv yi kendi mal alışları (B) ile satışlarından kestigi kdv yi (A) cikartiyor.ve beyan ediyor.

A, B den buyuk ise ödeme.
B, A dan buyuk ise devreden kdv oluşuyor.

şimdi muhasebeciye sordum bole dedi :)
  • uykulu  (23.11.12 13:38:16)
peki bir firma her ay kdv devrediyosa ne olacak? büyüyüp gidecek mi bu sonsuza kadar iade diye birşey yoksa ?

  • adilyashar  (23.11.12 13:47:30)
muhasebeci değilim ama dediğiniz şey, firma aldığı ürünleri daha düşük bir fiyattan satarsa ya da satamazsa olur. o zaman da iflas eder zaten. sorun kökten çözülür :)

  • isiz ajun  (23.11.12 13:49:49)
bende şöyle düşündüm ; böyle bir sektör var mı bilmiyorum ama ; işlediğniz ürünlerin kdv si %18 ise ise , sattığınz malın kdv si ise %1 ve %8 gibi bir rakamsa her ay devreden kdv oluşması mümkün sanki.

  • adilyashar  (23.11.12 13:52:43)
daha sonra devreden kdv iade alınabiliyor.

  • eksi sozluk e bir daha geldim  (23.11.12 14:01:34)
hayır, batması şart değil.

kdv'den muaf işlemler olabiliyor, kdv oranı düşük olabilyor.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (23.11.12 14:04:14)
dediğiniz doğrudur. muhasebeci olmadığımdan fikir yürüttüm sadece. düşük oranlı kdv oranı da beni aşar :)

  • isiz ajun  (23.11.12 14:05:37)
sorumlu sıfatıyla kdv diye bir şey de var. tevkifat falan, neyse çok detay işler, sıkılırsınız.

  • [silinmiş]  (23.11.12 14:11:48 ~ 14:12:13)
devreden kdv ihracatta alınabiliyor sadece, başka türlü iadesi alınamıyor. temel muhasebe bilgisi olarak default sınav sorusudur

  • eja  (23.11.12 14:19:50)
muhasebeciyim.

Devletee giren para çıkmaz.

o devreden kdv devreder durur.
  • köfte  (23.11.12 21:48:05)