Gürcistan'ın ekonomisi bizden daha mı iyi?

Yazın katıldığım karadeniz turunda birkaç saatliğine Gürcistana geçmiştik.

Bir Gürcü larisi yaklaşık 1.2 Türk lirası kadardı. Bu onların ekonomisinin bizden daha iyi olduğu anlamına mı geliyor?

Yoksa zengin ülkenin parası daha değerli olur mantığı yanlış mi?

Bunun fazla bir anlamı yok Saddam zamanında Irak'ta 1 Irak dinarı = 4 ABD Doları idi ama Nusaybin'de tomarla alıyordunuz dinarı üç kuruşa. Ülkelerin abartılı kur politikaları olabiliyor.

  • justaddwater  (23.11.12 06:46:29)
paradan sifir atilma diye de bisey soz konusu.

biz sifir atip amerikan dolarini 1 liraya esitleyince ekonomimiz bir anda amerikan ekonomisiyle ayni seviyeye gelmez.
  • ocaan  (23.11.12 06:49:33)
kurlar arasındaki fark enflasyonlar arasındaki farka eşittir. şimdi 1,2dir parite ama seneye 1,3 oluyorsa, türkiye'nin enflasyonu gürcistan'ın enflasyonundan fazla olduğunu gösterir.

bunun dışında başka bir espirisi yok. önemli olan "purchasing power".
  • [silinmiş]  (23.11.12 07:34:06)
çok büyük yanılgı.
iskandinav ülkelerinin kron'larına bakın. bilmem kaç bin kron bir euro ediyor. o zaman çok fakir onlar?

gürcistan'a da birkaç kez gittim. çok çok fakir bir ülke. el altından hibe edilen amerikan yardımları da olmasa durumları bu kadar da olmazdı.
  • black sabahat  (23.11.12 07:34:43)
bizim ekonomiz japonya'nınkinden 50 kat iyi mi?

  • ethros  (23.11.12 08:05:10)
öyle olsa öğretmenleri gelip burda yaşlı/çocuk bakmazdı.

  • kediebesi  (23.11.12 08:29:20)
gördüğüm en yanlış mantıklardan biri.

hadi biz 6 sıfır attık, almanlar 2. dünya savaşından sonra 12 tane belki daha sıfır attı paralarından.
  • ozmania  (23.11.12 09:25:48)
gürcistan eknomisi şu anda fuhuş ve kumara endekslenmiş durumda. hangi "iyi" ekonomi fuhuşu bir kurtuluş yolu olarak görür.
gittiğinizde muhtemelen sadece sahil tarafında kaldınız. batumun ana caddesinin, (pembe renkli katedralin arakasındaki cadde) diğer tarafına geçseydiniz nasıl bir safelet içinde yaşadıklarını görürdünüz. herşey sahildeki dört dörtlük beach cluplerden sheraton ve radison bluedan ibaret değil maalesef.
ayrıca kışın 1 lari 0,89 liraydı. yazın türklerin daha çok gitmesi sebebiyle kurda yalancı bir düşüş olmuş olabilir.
  • halanne  (23.11.12 09:51:44)