hamsi en guzel nasil yapilir?

yagda mi? firinda mi? yoksa baska yontemleriniz var mi? tarifiniz nedir?

not: rakim hazir

buğlaması güzel olur. amma sen raki dion ne güzel dion sen yağda yap. mısır ununda yap.

  • zenigt  (22.11.12 22:41:55)
yağda yapacaksan mısır unuyla yap. tabi buğulama rakıyla güzel gitmeyebilir.

not: canım çekti lan.
  • r_u_h  (22.11.12 22:44:31)
buğulama enfes olur, hemi de kolay ve hızlı..

tencerenin altına halka halka accık kalıncana doğranan soğanları diziyoruz. üzerine hamsileri diziyoruz, üstüne domates ve küçük limon dilimleri ve varsa maydanoz..zeytinyağı gezdiriyoruz sonra..tabii hamsileri tuzlayıp karabiberlemeyi unutmadık ;)

afiyetler olsun..
  • su olsam ates olsam  (22.11.12 22:45:20)
ya tavada bol yağ ya da buğlama

  • macallan  (22.11.12 22:55:55)
ne kadar hassassın bilmiyorum ama tavada kızartılan hamsinin kılçığı da kızarır, çıtır çıtır olur, ayıklamadan leblebi gibi yersin. ağzına boğazına takılmaz.

buğulama hamsinin kılçığı pişmez. kütük gibi kalır içinde, kılçığıyla yenmez. buğulanmış balık da kızartma gibi çıtır olmadığı için, açıp kılçık çıkartmak da eziyete dönüşür, parçalanır. o yüzden buğulama hamsi için ya önceden uğraşıp kılçıklarını çıkaracaksın, ya da zorluğa katlanıp tek tek ayıklayacaksın yerken.

o yüzden tavsiyem tavada kızartmaktır. rakıyla da daha iyi gider.
  • kibritsuyu  (23.11.12 09:55:03)