patates kızartması

büyük bir tencerede şu an 10 kişilik falan patates kızartmaya çalışıyoruz. ilk part henüz kızarmadı. 6-7 part daha var. soru şu;

patatesleri tencereye atıyoruz, etrafa yağ sıçratma olayı bittiğinde kızartmaya tencere kapağını kapatarak mı devam edelim, yoksa kapağı kaldırarak mı devam edelim?
hangi şekilde daha çabuk kızarır bunlar?

az miktarda patatesler atın. daha çabuk ve daha lezzetli patatesleriniz olur. kapak önemli değil, kapalı olursa dışarıya yağ sıçramaz.

10 kişi için 3 kilo patates doğramışsınızdır herhalde :)
  • nouma21  (22.11.12 18:46:41)
4 kilo :) tamam öyle yapalım, teşekkürler

  • ben butun cbnce dizilerini izliyorum  (22.11.12 18:49:37)
tencerenin kapağını kapatırsanız patatesler yumuşak olur açık olursa çıtır olur.

  • kakao  (22.11.12 19:06:16)
Tencere kapağı buğulanır ve o sular yağa damlar. Bu da sıçratmasına neden olur. O nedenle en iyisi üstüne gazete parçası koy.

  • soft  (22.11.12 19:15:21)
kapağı kapatırsanız yağ emer patatesler.
kızarırken ara ara kızartma kaşığıyla patatesleri kaldırıp hava almasını sağlayıp tekrar koyun yağa. daha çıtır olacaktır.

  • diyojenimtırak  (22.11.12 19:40:39)