erkan ismi arapça mıdır?

arkadaşlar online ortamda gereksiz yere tartıştılar "erkan" ismi arapçadır, değildir diye...

bana da er+kan pek arapça isim gibi gelmedi..o zaman serkan, erhan, ertan da mı arapça?

not: erkan isminin anlamına google dan baktık ama arapça olup olmadığı konusunda bir fikir oluşmadı bizde...

erkan turkcedir, erkil kisi den gelen kimse demek, o kandan o soydan.

er ve kan olarak ayrilir, dogrudur ayriminiz.
  • inisiyatif almayi seven adam  (22.11.12 07:42:36)
Ser Farsçadır bildiğim kadarıyla. Kan Türkçe olduğuna göre Serkan kelimesi melez olabilir. Erkan da belki Farsçadır?

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (22.11.12 08:11:06)
  • onexey  (22.11.12 08:25:14)
etimoloji sözlüğü araçpa diyor:

~ Ar arkān أركان [çoğ.] direkler, destekler, önemli kişiler < Ar rukn ركن [#rkn] direk, payanda < Ar rukūn ركون [msd.] dayanma, yaslanma

www.nisanyansozluk.com
  • inevitable loser  (22.11.12 09:17:32)
@inevitable loser
bu örneklerde ك yani kef harfi var. bizim kullandığımız erkan, burda kaf var. kef'li olan erkân-ı harp'teki.

  • vizdilva  (22.11.12 09:56:01)
@inevitable loser nişanyan sözlük'teki erkân, heyet demek. insan ismi olan erkan'la bir ilgisi yok.

  • microfiction  (22.11.12 11:32:03)
1. bazı kelimelerin okunuşu zamanla değişebiliyor.
inevitable'nin dediği gibi rükn kelimesinin çoğulu olan erkân kelimesi ise kasıt, arapçadan gelmedir.
gökhan kelimesinde k normalde incedir ama bugün h yutularak, k da kalın telaffuj ediliyor.
2. inisiyatifçinin dediği gibi ise, türkçe görünüyor.
anlamına bakmak lazım yani.
yalnız bana birinci ihtimal daha yakın görünüyor.
  • hicazkar  (22.11.12 14:32:34)