Batı'lıların, Müslüman Olmayanların Ahlaksız, Terbiyesiz Olması Hakkında...

Yaklaşık 3 ay oldu Güney Kore'de yaşıyorum...

Şu anda saat yaklaşık olarak gece 02.00 dolayları, sizden 7 saat ilerideyim...Özellikle bugün olmak üzere, bazı yaşadığım ve gözlemlediğim şeyleri size sıcak duygularımla bir anda anlatmak istiyorum...Sizinde Koreye, Japonya veya Çin'e gelirken puta tapan, oyuncaklara, heykellere, ineklere tapan insanlar hakkında bazı ön fikirleriniz varsa bunları deneyimlerim çerçevesinde aktarmak isterim...

Gözlemlerimi, sıcağı sıcağına "yazılı" hale getirmek istedim.....

Korece dil okulundaki sınıfımda; norveçli, fransız, isviçreli, amerikalı, taylandılı, 3-4 tane çinli falan öğrenci var...

Okulun tamamını ve kaldığım yurt'uda sayarsak tanıdıklarım; hintlisi, italyanı, ispanyolu, sırp olanı büssürü değişik insan....

Bunların inançları çoğunlukla ateist, deist olmakla birlikte, put'a tapan insanlar (örneğin; çinli bir kız'ın masasında tütsü yanında ağaçtan yapılmış oyuncaklar vardı, onlara dokunmak için önceden bir ayin yapmam gerekirmiş, çünkü o oyuncaklar onun tanrısıymış...hangi din bilmiyorum bu, belki aranızda bileniniz vardır) sonra hristiyanlık, şintoizm, ineğe tapan hintlisi falan...

Türkiye'de iken hep duyardım hocalardan, hacılardan; işte din elden giderse, bozulursa, batılılar gibi ahlaksız oluruz, batılılar gibi şöyle olur, böyle kötü oluruz, doğulular gibi acımasız oluruz falan...

Gelmeden önce bu kadar müslüman olmayan, ateist, bilmem ne insanın arasında nasıl yaşayacağımı düşünüyordum...Amerikan Pastası gibi çılgın sex, içki partileri...İşte tenefüs arasında hepimiz müslüman değiliz, acaba bugün ne gibi ahlaksızlık yapsak diye düşünen bir topluluk falan...olacak diye düşünüyordum...

Ama özellikle bugün yaşadığım bir olay beni çok etkiledi...yaa arkadaş bu batılılar ciddi anlamda ahlaklı insanlar, özellikle etik ahlak konusunda, başkalarını rahatsız etmemeye dikkat, onların yaşam alanına saygı konusunda inanılmaz ahlaklılar...Sınıfımdaki fransızı, norveçlisi, amerikalısı bunlar çok iyi kalpli, oturmasını-kalmasını, ne zaman nasıl davranılması gerektiğini bilen insanlar...

Çinli diyince; çakma, ucuz ürünler satan kazıkçı insanlar aklıma gelirdi ama sınıfımdaki çinliler nasıl altın kalpli, çekingen, ürkek, paylaşmayı seven, giderken gelirken eğilip selam veren... yahu...masamın üstüne kahve döktü; biranda panikler, özür dilemeler, sonra adam tişörtünü çıkardı, masamı silmeye başladı, temizleyince tişörtü çöpe attı, çıplak vucuduna montunu giyip gitti..ağzım açık izledim...

Hele dinsiz Koreli ve Japonların ahlak ve saygısı bam başka..japonlar aşmış, bitirmiş olayı...

Sonra mesela aklıma Sırp deyince bosnalılara katliam yapan kötü insanlar aklıma gelirdi ama 2 tanesi ile koridorda sık sık bir araya gelip konuştuk....vay arkadaş yaa sırpça içinde ne kadar türkçe kelime varmış!! şok oldum..vallahi adamlar konuştukça türkçe kelimeler duyuyordum, adamlar sokullu mehmet paşayı da biliyor, kendisi sırpmış, ben bilmiyordum mesela...bize çok benziyorlar çoook...

Sonra italyanlar, yunanlılar...bunlar bildiğin Türk!!! Yemek, arkadaşlık muhabbeti,espiriler, futbol..hep benzer muhabbetler bizle...yani bize bir İranlıdan, Mısırlıdan, suriyeliden, pakistanlıdan, Arap'tan daha çok benziyorlar kültür olarak (tabi türkiye de nasıl bir türk olduğuna görede değişir bu)...

Mesela bir arap ve pakistanlı dolaylı yoldan hep akıllarına seks geliyor; aynı asansör binmeleri eleştirmeler, kadın-erkek namsan dağına çıkmayı eleştirmeler...yani onlardan başka kadın-erkek ormanda takılırken kimse sex düşünmüyor...onlar beni çok bunaltılar, düşünce yapısı olarak...hele malezyalılar; bunları gören müslüman olmaz seoul camii nde söyliyim...bunları seoul camii den uzaklaştırmak lazım bi şekilde....neyse...acayip bir düşünce yapısına sahiptir bunlar; hoca fetva verince yaptıkları şerefsizlik normal davranış sayılacak, günaha da girmeyecekler...bana hristiyanların günah çıkarma şeyini hatırlattı yaptkları...

Demem o ki...nerede bu batılı ahlaksız insanlar? hani tüm araplar, müslümanlar çok ahlaklıydı, ama diğer ineğe tapanlar, puta tapanlar ahlaksızdı?

Geçen cumartesi saat gece 11:00 pm...yurta uzak biryerde, park gibi küçük alan... kızlı-erkekli 10-15 kişilik karışık bir grup; ispanyol arkadaş gitarını çıkardı, harika şarkılar söyledi, eğlendik, herkes efendice dağıldı...yani kadın-erkek karışığız, saatte geç hadin alemlere akalım, seks muhabeti yoktu bizimkiler gibi...bu arada ispanyolca gitarla şarkılar çok güzelmiş lan, büyülendim resmen...

Sonra Kore'de 7/24 açık marketler, pilav makarna, ramen satan yerler var...Gece 2'de 3 te mini etekli kızlar tek başına o kadar yolu gidip, oradan alışveriş yapıp, güvenlice evine, yurt'una geri dönüyor...Kore de akşam saat 9-10'da okuldan çıkan bir kız öğrenci okuldan sonra akademi denen (bizdeki dershane) yere gidiyor, ders çalışıyor gece 1.30'da da güvenlice tek başına evine dönüyor...Bizde ise akşam yemeğinden sonra kızların dışarda olmasına kötü gözle bakılıyor...

Anladım ki, biz başkalarını kötüleyerek kendimizi yüceltebileceğimiz gibi yanlış bir inanca sahibiz. Gecenin üçünde dördünde türkiye'de herhangi bir şehirde gez bakalım, adamın totosunu keserler.

Japonyada, güney korede genç kızlarmini etekle gece 2. de 2 te sokaklarda dolaşıyorlar, 7/24 marketten alışveriş yapıp, evine dönüyorlar...bunu türkiye de yapabilir misin?

Demekki din bir insanı ahlaklı veya iyi yapmazmış..Bir insan iyiyse iyi, kötü ise kötü...haa cehennem olayı ile kötü insanları korkutup dizginleyebilirsin dini kullanarak ama benim gördüğüm batılı, çinli, japon bunkar ahlakta çok aşmış...saygıda, beşeri ilişkilerde...çok ilerdeler çok...Nerde bu ahlaksız Batı'lılar nerede? Çok etkilendim bu kısa zamanda....

Artık genellemelerden kaçınacağım. dinsiz, allahsız dediğim milletlerin de çok derin felsefeleri mevcutmuş yaşamla ilgili. hele ineğe tapan hindu dediğim, puta, heykele tapan çinli dediğin bunlar onca milyar insanın bir arada sorun çıkarmadan yaşamasını sağlayacak felsefeleri bu yollarla geliştirmiş. sen bunu din olarak görmeyebilirsin, tapınma olmadığı için veya bunu farklı şekillerde yaptıkları için ama adamın hayatı iman esasen. Dünya Türkiye'deki bir mahalleden, televizyondan göründüğü gibi değilmiş...Batı'nın ahlaksızlığı, gerçek ahlasızlar icin bir kacış cümlesinden başka birşey değilmiş...

Bizim din ve bizim onu algılayışımız, bize onun algılatılışından dolayı. Sen din kitaplarını "puta tapıyolar, ineğe tapıyolar salaklar, ehehe" tarzında hazırlarsan elbette insanların onları öcü gibi görür, tabi istediğin oysa bilemem.

Tabi bu islam ve islami kültürü işin içine katmadan yaptığım yorum. Onu katarsam çarşı karışır.
  • 4dr4melech  (21.11.12 17:00:30 ~ 17:03:00)
"Gelmeden önce bu kadar müslüman olmayan, ateist, bilmem ne insanın arasında nasıl yaşayacağımı düşünüyordum...Amerikan Pasası gii çılgın sex, içki partileri...İşte tenefüs arasında hepimiz müslüman değiliz acaba bugün ne gibi ahlaksızlık yapsak diye düşünen bir topluluk falan...olacak diye düşünüyordum..."

Mümkün olduğunca az düşün bence sen panpa.
  • ananza  (21.11.12 17:00:31)
eh ufkun açılmış işte. artık genellemelerden kaçınırsın. dinsiz dediğin milletlerin de çok derin felsefeleri mevcuttur yaşamla ilgili. hele ineğe tapan hindu dediğin, çinli dediğin bunlar onca milyar insanın bir arada sorun çıkarmadan yaşamasını sağlayacak felsefeleri bu yollarla geliştirmiş. sen bunu din olarak görmeyebilirsin, tapınma olmadığı için veya bunu farklı şekillerde yaptıkları için ama adamın hayatı iman esasen.

  • kediebesi  (21.11.12 17:01:05)
dogru tespit. batinin ahlaksizligi, gercek ahlasizlar icin bir kacis cumlesinden baska birsey degil.

  • eindaclub  (21.11.12 17:02:27)
4 ay almanya'da yaşadım. İnan bana bizden elli kat daha kibar, saygılı, yardımsever ve iyi niyetliler. batının ahlaksızlığı falan tamamen uydurma.

  • taso  (21.11.12 17:14:00)
yaklaşık bir ay süren interrail seyahatimde -ki kendisi tek yurtdışı tecrübemdir- anladım ki, biz başkalarını kötüleyerek kendimizi yüceltebileceğimiz gibi yanlış bir inanca sahibiz.
gecenin üçünde dördünde türkiye'de herhangi bir şehirde gez bakalım, adamın götünü keserler.

  • lebbanen  (21.11.12 17:37:44)
Oncelikle 3 konu hakkinda seni tebrik etmek istiyorum:

1. Kore'ye gidip Korece ogrenmeye basladigin icin. Yani alisilmadik bir sey yaptigin icin.

2. Gozlemlerini, sicagi sicagina "yazili" hale getirdigin icin. Umarim bu soruyu silmezsin ve umarim bu yazdiklarin ve daha da fazlasi, senin "kisisel tarih"inde de yer alir. Yazmaya devam edersin.

3. Gozlemlerini bizimle paylastigin icin.

Benim cevabim: Ahlaksizlik, acgozluluk ve merhametsizlik her toplumda, her millette var. Bu saydiklarim, ozellikle de acgozluluk var oldukca, savaslar da var olacak.

Milletler, ahlak ya da medeniyet ya da felsefe bakimindan, beyaz ya da siyah degiller.

O derin felsefesi oldugunu soyledigin milletlere dair ben de karsi goruste tecrubelerimi anlatabilirim. Ne ben haksiz olurum, ne de sen. Cunku milletler tamamen ahlakli, tamamen medeni veya tamamen ahlaksiz, tamamen medeniyetsiz, barbar degiller. Buna batisi da dahil, dogusu da.

Ayrica soyle de bir durum var: Sen su veya bu sebepten Kore'ye gitmeyi, Korece ogrenmeyi akil edebilmis ve bunu becerebilmis birisin. Orada gordugun insanlar da, senin gibi. Yani secme bir kitleden bahsediyorsun. Ortalama insan degil onlar. Tipki senin ortalama bir insan olmadigin gibi. Acik fikirli insanlar.

Yani hemen o kadar da etkilenme bu gorduklerinden ve simdi burda bana somut ornekler verdirme veya dur, hic olmazsa sunu vereyim:

www.youtube.com

Belki icinizden bir kisi merak eder de seyreder. O bile kar benim icin.

Ozet: Ne medeniyet, ne ahlak, ne merhamet, ne vicdan. Bunlarin hicbiri, hicbir milletin ya da dinin tekelinde degil. Her milletten her sey cikabilir, her dinden her sey cikabilir.
  • compadrito  (21.11.12 18:09:23 ~ 18:12:45)
ne güzel, bir insan daha gözlerini açtı diye sevinsem mi yoksa genel türk insanının dünya görüşünü bir kez daha yüzüme çarptığı için sinirden kendimi mi siksem bilemedim.

keşke insanlar insanları sevmek için kültür şoku yaşamak zorunda kalmasa gibi politik bir cümle ile bitireyim en iyisi.
  • kta  (21.11.12 18:37:04)