[]

Dif Denklem Sorusu

İki tane sorum var bi el atarsanız sevinirim..

1.soru: 2xy.dy/dx = x² + y²

2.soru: x+(y²+xy).dx/dy=y

2.soruda parantezin üstünde 1/2 var(yani parantezin kökü)..koyamadım oraya..

Teşekkürler

 
ya ben dif'e hic calismadim, dusuk bir notla gectim ama ilk soruda dx'i karsiya atip iki tarafin da integralini alsan uygun degiskene gore, olmaz mi?


  • sendelemeden  (20.11.12 00:38:04 ~ 00:50:12) 
1. soru için;
(x^2+y^2) dx – 2xy dy=0 buradan M(x,y)= x^2+y^2 ve N(x,y)=-2xy seçelim.
M(tx,ty)=(tx)^2+(ty)^2= t^2 x^2+ t^2 y^2= t^2(x^2+y^2)= t^2 M(tx,ty)
N(tx,ty)=-2 tx ty= t^2(-2xy)= t^2 N(tx.ty)
M ve N aynı mertebeden oldukları için ele aldığımız denklem homojen denklemdir.

Homojen denklem çözümünü biliyorsanız burada bitiriyorum. Bilmiyorsanız devamını da yazarım.

edit: karelerin hiçbiri çıkmamış :)
  • kenobi  (20.11.12 00:44:16 ~ 00:46:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.