Ne kadar maaş mutlu eder?

Merhaba gönlü zengin Galyalı'lar!
Sorum aslında çok farazi.. Son aylarda sürekli çevremdeki çiftlerin nişanlanması, evlenmesi falan durumlarından muhabbet hep buraya geliyor.

Yeni evli çift, toplamda kaç para maaş almalıki mutlu mesut yaşasın?

Ortak özellikler:
Lokasyon İstanbul, ortalama-ortalama üstü bir semt (Şişli, Gayrettepe, Beşiktaş gibi), ev kira, araba yok(almak isteniyor), evliliğin ilk 5 yılında çocuk planı yok (oha çok gerçekçi bakıyorum duruma)

Hadi bakalım..
Dökün taşları..

İstanbul'da yaşıyorsan, iki kişinin insanca yaşaması için toplam 3500'den fazla para kazanmak lazım gibi. Minimum 1000 zaten kiraya gidiyor, kış aylarında sırf 200 lira doğalgaza gidiyor. E araba kredisi, normal giderler, vesaire. Anca eline 1000 lira falan kalır gibi geliyor bana.

Muhtemelen ayda 1000 lira kira vereceğin daire de eğer Beylikdüzü veya Kurtköy kadar uzak değilse merkezlere, en az 20 sene önce yapılmış ve beton kalitesi açısından da düşük olur, yani uzun vadede düzgün bi yere taşınıp insanca yaşamaya çalışmak da lazım...

Çok zor bu işler ya.
  • roket adam  (19.11.12 17:56:28 ~ 17:59:09)
En az 5bin lira girmeli eve, mesut olacaz deniliyorsa.

  • Godless  (19.11.12 17:58:31)
Yemek kültürünüze bağlı tamamen.

  • only alcoholica  (19.11.12 17:58:33)
beşiktaş/5000 tl/ortalamanın biraz üstü

  • vedatchilipeppers  (19.11.12 17:58:33)
5000 lira. Hiç sıkıntıları, dertleri olmaz.

  • 4dr4melech  (19.11.12 17:59:18)
Herkesin yaklaşık fikrini anladım da;
@only alcoholica yemek kültürü derken? :)
Suşiye aşık değiliz neticede hehe..

Ayrıca gördüğüm bu 5000lira içerisinde, mesutluk yanında para biriktirme de var mı?
Yoksa "vur patlasın çal oynasın karıcım, bu akşam etiler yarın akşam bağdat caddessi ooh oh" kafası mı? (Ben yapamam öyle.. Ev insanıyım)
  • quaker  (19.11.12 18:00:21 ~ 18:01:15)
bekarım kendi evimde oturuyorum, rahat bir şekilde yaşamam, yemem içmem, sosyal hayat yaşamam için minimum 2000 lira yeter.

tabi istanbulda evli bir çift olarak düşünürsek 5000 lira normaldir, ha 3 5 ufak tefek birikimler yada kredi ödemeleride buna dahil olabilir.tabi ortalama üstü semt deyince kira 2000 e de vurabilir(yakıt elektrik su vırt zırt.)

kendime bakıyorum, kendi evimdeyim, yakıt, yemek, elektrik su derken 5 kuruş para kalmıyor elime, ee abi nerede benim sosyal hayatım? ben niye gezemiyorum, tozamıyorum, eğlenemiyorum parasızlıktan.peki hayat mı bu? bence değil.

ulan biz 1.5 2 liraların hayalini kuralım(zam ayı malum) bizim koordinatör utanmadan 60.000$ maaş alsın.
  • killerbee  (19.11.12 18:01:18 ~ 18:05:44)
Valla aslında çiftin hangi şehirde yaşadığı da önemli, mesela büyük şehirde yaşayan bir çift ile küçük bir kasabada yaşayan çiftin harcamaları aynı olmaz.

Hadi büyük şehirde yaşadıklarını düşünelim. Şöyle eli yüzü düzgün, güvenlikli bir sitede yaşıyorlarsa en azından 1500 TL. kira + 300 TL yakıt masrafı desek, arabanın taksiti için de ayda 600 lira desek, eh tabii giyim kuşam harcamaları da olacak, ona da ayda 250 lira diyelim gıda harcamalarına 500 lira diyelim, benzin yol masrafı da 400-500 lira civarında tutar, faturaların ödenmesi için de nerden baksanız 400 lira ayırmak lazım. Biraz da sosyal yaşam, kişisel hobiler için ayırmak lazım (ona da 200 lira diyelim), tatil planlarını filan hiç saymadım daha...

Bu şekilde nerden baksanız en azından 4500 lira gibi bir miktar gerekir diye düşünüyorum...
  • marcelle  (19.11.12 18:02:13 ~ 18:04:04)
valla bütün harcamalar değişir ama eve gerçekten çok para gidiyor, Levent'te bulunan 3+1 apartman dairesine 1800 tl veriyoruz, bunun aidatı elektriği falan dahil değil. oradan hesaplayın kira işini
Evi döşeyecekseniz çok çok daha fazla para gider.
Kişisel harcamalar, benzin, arabaya verilen taksitler vs derken en az 5000 derim. O da yaşam tarzınıza bağlı tabii.
  • Beilschmidt  (19.11.12 18:03:13 ~ 18:04:18)
Şimdi birileri gelip "Ulan sözlükte ne zenginler varmış" geyiği yapacak diye bekliyorum..
Amma velakin yine minimum 4500TL çıkıyor fikirler..
Evlenmek zor iş..
  • quaker  (19.11.12 18:04:51)
ortalama bir ev kirası 1400 tl
faturalar yaz-kış ortalama 400 tl
peşinat vererek, 80-90 bin tl'lik bir araç için ortalama 2500 tl taksit
50-60 bin tl'lik araç için ortalama 1.500 tl taksit
yakıt 500 tl
market alışverişi 1.000 tl
dışarıda yeme içme, haftada 3 gün, 1.000 tl
kıyafet 500-1.000 tl

6.300 - 7.800 tl arası.
  • [silinmiş]  (19.11.12 18:06:49)
@douchebag : Biraz fazla gibi geldi bana.. Yeni evli çiftin 80-90bin liralık arabaya girmesine gerek görmedim açıkçası..
Ayrıca haftada 3 gün dışarıda yemek?
O da çok uçuk gibi..
  • quaker  (19.11.12 18:13:29)
ben yazin aynisini dusunup baya ayrintili bir hesap yaptim, ikisi toplam min. 15000 tl kazanmali bence. kendi basima 8-10 bin kazanmadan evlenmemek gibi de bir planim var. hatta bunun icin planladigimdan erken bir noktada evlenmeye karar verirsem diye alternatif kariyer plani bile yaptim. ama ben evlendikten sonra parayi dusunmek istemiyorum, o yuzden biraz yuksek tutuyorum. yoksa toplam 10000 de yeter herhalde.

(henuz is hayatina atilmamis toy ogrenci konustu.)
  • sendelemeden  (19.11.12 18:19:31)
5 bin.

  • sen git ben geliyorum  (19.11.12 18:39:06)
beşiktaş'ta 1+1 evde kalıyordum 950 lira kira ödüyorduk. 2+1 adam akıllı bir evin kirası beşiktaş'ta 1500-2000 lira civarındadır. 500 lira da faturalara gitse etti mi 2000 - 2500 lira. bir de nereye gittiği belli olmayan bir 500-600 lira olur ayda kesin, gider bir yerlere. 3000 lira gitti. üstüne de 2000 lira daha olsa idare eder bir yaşam sürülebilir ama kenara da para koyamazsın bence. yani ya sosyal hayatından kısacaksın ya da oturduğun semti değiştireceksin.

  • barix  (19.11.12 18:55:52)