Komünistleri eleştiren sözün kime ait olduğunu bilen var mı?

Söz şu "Komünistler önce kendi içlerinde devrim yapmalıdırlar". Birebir değil tabi hatırladığım.

Bir Fransız ve post modern düşünür olduğunu da hatırlıyorum. Deluz, Guattari, Facaoult, Baudrillard değil diye hatırlıyorum. Hatta Fransoz Komünist Parti üyeliği de yapmış olabilir. Emin değilim.

Hatırlayan, duyan bilen varsa insalık namına bir el atıverir değil mi? Kimdir bu ünlü düşünür? Soru da bu.

buna elestirel bir soz demek pek saglikli degil. komunistler ne icin kendi iclerinde devrim yapmalilardir yani hangi konuda? buyuk ihtimal bu sozden once yazar gercek elestrisini yapip sonrasinda bu nedenlerden dolayi komunistler once kendi iclerinde devrim yapmalidirlar demistir. yoksa bu tarz bir yaklasim cok sig kalir.

wilheim reich mesela komunistlerin olmasa da sosyalistlerin kendi iclerinde bir cinsel devrim yapmadan aile kuramini parcaladiklarini dusunur bu yonden sagliksiz nesiller yetistirdiklerini soyler.
  • kansascity shuffle  (16.11.12 15:27:27)
benim sorum, söz tartışmak değil. Sözü kimin söylediğini bulmak. Tahminin çıkarımlarından sonra bu cümleyi kurdu. Ama ben kimin kurduğunuve söylediğini öğrenmek istiyorum.

  • balikci filozof  (16.11.12 15:52:56)
bir tartisma yaratmaya calismiyorum. sozu bulmak istiyorsan onceki cikarimini hatirlaman lazim ki o cikarima gore filozofun veya yazarin gorusunu, uzmanlastigi alani bulabilesin bu sayede daha dar bir alanda arama yapabilirsin verdigim reich ornegi de bunun icindi mesela bu sozun oncesinde pisikolojik veya cinsel temmelli bir cikarim olsaydi alan daralmis olacakti.

  • kansascity shuffle  (16.11.12 16:05:19)
Eğer dediklerini hatılayabiliyor olsaydım, en azından bir arama yapıp ondan sonra buraya yazardım. Kinaye ya da laf sokma değil cidden yazdığım. Hafızası berbat ötesi birisi olarak bu sözü hatırlamam bile mucize. :) İşe yarar başka hiç bir ip ucu hatırlamıyorum.

  • balikci filozof  (16.11.12 18:03:28)