ekonomide yüksek faiz oranlarının

ekonomiye ne gibi olumlu veya olumsuz katkıları olabilir

devlet vergilerimizle daha fazla maliyetli borçlanıyor. daha ne olsun?

bankalardan kredi çekmek isteyenler de aynı şekilde. bu nedenle şirketler veya bireyler kredi kullanmıyor. ekonomi yavaşlıyor.
  • merhum  (15.11.12 10:35:22 ~ 10:36:41)
faiz yükseliyor. faiz yükselince, adam kredi çekmiyor.(bugün x lira çekecek, yarın 2x lira geri ödeyecek) kredi çekmeyince yatırım yapamıyor. yatırım yapamayınca ekonomi yavaşlıyor.

faizle para kazanmak, yatırım yapmaktan daha kârlı bir şey olduğu için de sermaye sahipleri parasını faize yatırıyorlar. onların yatırımları da durduğu için belamız sikiliyor.

edit: çok düşük olursa da, halk parasını bankaya yatırmıyor. bankaya yatırmayınca, yatırımcılara kredi sağlanacak kaynak bulunamıyor. bu da ekonomiyi kötü etkiliyor. yani faizin yüksek olmasının artısı da bu işte.
  • tchuck  (15.11.12 10:56:55 ~ 10:58:31)
en basit olarak yüksek faiz demek, milletin harcamak yerine savinge yönelmesi anlamına gelir. yani insanlar parayı bankaya yatırır saving>consumption da mal piyasası için tercih edilmez. o yüzden bir faiz lobisi vardır bir de zafer çağlayan : )) çağlayan faiz düşük olsun ister, böylelikle tüketim ağırlıklı bütçe açığı veren ama canlı bir piyasa vardır. borcun/gdp'ye oranı belli bir oranda olduğu ekonomi sürdürülebilirdir. yani ekonomi politikasıdır ikisi arasındaki tercih

  • jfk  (15.11.12 10:57:19)
faiz artarsa borsanın düşmesi beklenir, çünkü vadeli hesaplar görece daha iyi yatırım aracı olurlar.

  • desdinova  (15.11.12 12:02:46)