oturtma çatı nedir? (mimarlar mühendisler!)

her türlü bilgi, ilginç foto video kabulümüzdür.. yarın sunumumuz var, kitaplar notlar vs var, internetten bulduğumuz bilgilerde var işte aşık şudur mahya budur gibi ama daha güzel bir sunum olsun, insanlar sıkılmasın ilgiyle izlesin herkes yeni şeyler öğrensin istiyoruz..
bu arada oturtma çatının ingilizcesi nedir onu da merak ediyoruz..
ilgiye teşekkürler..

Merhaba,

Benim bildiğim oturtma çatılar ahşap oluyorlar. Şayet bunda hemfikir isek adı üzerinde bir çatı tipi bu: Taşıyıcı duvarlar, kirişler ya da döşemeler üzerine oturtulur. Mesnet açıklığı bunlarda da önemli tabii ki. Bir alıntı yapayım ben hemen: "Bu çatı türünde çatının tüm elemanları taşıyıcı duvarlar, kirişler ya da betonarme döşemeler üzerine oturur. Duvar veya kiriş üzerine oturan çatıların mesnet açıklıkları 4.00 m. yi geçmemelidir. Aşağıdaki şekiller bu koşul ve yerleri göstermektedir: Oturtma çatının yapım tarzı sırasıyla;

Taşıyıcı duvar ya da Döşeme üzerine yastık kirişleri döşenir
Yastık kirişleri üzerine Bırakma Kirişleri (döşeme yoksa) konur
Kenarlara Damlalık Aşıkları,ortalara [...]"

Daha detaylı bilgi ve resimler de şurada: www.civilturk.com

Kolay gelsin.
  • nuage  (18.12.08 21:44:37)
gable roof, double pitch roof veya saddle roof ingilizcesi olabilir mi?

şu mu:

www.thefreedictionary.com
en.wikipedia.org

google'da görsellerde arayınca da bir sürü resim çıkıyor.
  • zkurmus  (18.12.08 22:26:30)