behzat ç

bu konuşma hangi bölümde geçmişti? bilen varsa çok sevinecem.

teşekkürler şimdiden.

Şule: Cinayetler olmasa ne yapardın?

Behzat: Biliyor musun bazı ülkelerde sadece 1-2 tane cinayet işleniyormuş. İntihar sayısı, cinayet sayısından fazlaymış.

Şule: Öyle bi yerde yaşamak ister miydin?

Behzat: Hiç düşünmedim biliyo musun. Sen?

Şule: İsterdim.

Behzat: Niye?

Şule: İntihar etsem istatistik olurdum en azından.

Behzat: O ne demek be?

Şule: Kimse niye intihar etti demezdi,olağan olurdu.

Behzat: Sence şimdi cinayet olağan mı?

Şule: Ya insan hayatındaki hiçbir kırılma olağan değildir. Sen hiç düşündün mü?

Behzat: Neyi?

Şule: Ölmeyi? Çok acayip bişi değil mi?

Behzat: Yoo.

Şule: İnsana hiç ölmeyecekmiş gibi geliyor. Sana da öyle geliyor mu?

Behzat: Yoo.

Şule: O kadar ceset görsem ben de alışırdım. Genel konuşuyorum. Mesela bana kendimi özel hissettirmeyen tek şey trafik kazaları.

Behzat: Trafik kazaları?

Şule: Hıı.

Behzat: Neden?

Şule: E bi sürü insan ölüyor kazalarda. Bi gün kendi isteğim dışında ölürsem o da kazayla olur.

Behzat: O zaman sen karşıdan karşıya geçerken dikkat etcen.

Şule: Ediyorum zaten. Önce sola sonra sağa sonra tekrar sola bakıyorum. Ama ya ben sağa bakarken soldan bir araç gelirse ya da tekrar sola bakarken gelirse?

Behzat: O zaman daha hızlı bakcan.

Şule: 50’yle geliyorsa sıkıntı yok ama 120’yle geleni napcam? Kafamı o kadar hızlı çeviremem ki.

Behzat: O zaman sen de üst geçitleri kullanırsın. Ankara’da zaten her yerde üstgeçit var.

Şule: Kimsenin kullanmadığı bir şeyi kullanmak da insanı aptal gibi hissettiriyor.

Behzat: Neden?

Şule: Ne biliyim. Kalabalığa karışınca dikkat çekmiyorsun ya ondan herhalde. Hem sen kendin kullanıyor musun?

Behzat: Ya zaten benim öyle bir problemim yok ki. Ben bakıyorum gözüme kestirince geçiyorum.

Şule: Sana özel olmadığını hissettiren şey ne?

Behzat: Yunuslar.

Şule: Polis olanlar mı, memeliler mi?

Behzat: Memeliler.

Şule: Neden?

Behzat: Böyle bi şey vardı ya Moby Dick Moby Dick?

Şule: Vardı da, o balinaydı yunus değil.

Behzat: Hee. Moby Dick işte balina olanlar Moby Dick.

Şule: Bir balina nasıl hissettiriyor bunu?

Behzat: Bu insan var ya, hep en büyüğünü öldürmek istiyor. Sırf büyük diye kafası çalışmayan bir hayvanı öldürüyorlar ya, sadece efsane olmak için, ben buna takılıyorum işte.

Şule: Ama Moby Dick’in kafası çalışır.

Behzat: Nasıl çalışır ya? Bir hayvanın kafası ne kadar çalışıyorsa o kadar çalışır. Bir kelebeğin kafası ne kadar çalışıyorsa aha o Moby Dick’in kafası da o kadar çalışıyor.

Şule: İç güdüleri var.

Behzat: Bir insanın da iç güdüleri var. Zevk için bi hayvanı öldüren bi adam zevk için de gider bir insanı yakar.

Şule: Kaptanın sorunu kişiselmiş biraz zaten. Yani balinanın kendisini küçük düşürdüğününü düşünüyormuş.

Behzat: Nasıl ya? Bir insanın bir hayvanla kişisel problemi olduysa o adamdan hayır gelmez artık.

Şule: Romanın yazarını biliyor musun?

Behzat: Yok ben filmini seyrettim.

Şule: Ben de. Adama sormuşlar yani bu balina neyi temsil ediyor demişler.

Behzat: Bi bok temsil etmiyo bence.

Şule: Öyle demiş zaten. Yani ben bir deniz romanı yazdım demiş ama herkes balinanın bir şey temsil ettiğine inanmak istiyor işte Tanrı,kapitalizm ama aslında kaptanın savaşı bunlarla yani balinayla değil.

Behzat: Şimdi o kaptan yavaş savaşacak. Ben öyle bilmem ha. Ben sadece şunu bilirim, okyanusun ortasında yalnız bir adam zavallı bir balinayı avlıyorsa adam artık adam değildir bence.

Şule: Balık yemeyi seviyorsun ama.

Behzat: Haa hayatım boyunca balık yedim de hiç balina yemedim mesela.

Şule: Küçük olunca sorun olmuyor mu?

Behzat: Ben sana ne diyom, sen anlıyon mu beni? Ben diyorum ki bu insanın doğasında vardır tamam eyvallah da ben zevk için öldürmekten bahsediyorum.

Şule: Kimse zevk için öldürmez. Hep bir nedeni vardır.

Behzat: Hitler de aynı şeyi söylemiş.

Şule: Sen nerden biliyorsun?

Behzat: E sen söyledin ya.

Şule: Birini öldürmek var, bir de milyonlarcasını öldürmek var. Yani fark var arada.

Behzat: Şimdi bu balinayla sorunlar yaşayan biri milyonlarca insanla da yaşayabilir. Ben bunun altını çizmek istedim sadece.

Şule: Moby Dick senin içinde soykırım kafasını temsil ediyor demek ki.

Behzat: Yoo. Benim için hiçbir kafayı temsil etmiyor Moby Dick. Sadece özel olmadığımı hissettiriyor.

Şule: Beni affettin mi?

Behzat: Sen karşıdan karşıya geçerken dikkat et. Ye şu balinayı.

dizide değil de kitaplardan birinde olabilir. kitapları okudum ama hatırlayamadım bu diyaloğu da gerçi.

  • xenophobe  (10.11.12 18:44:13)
Webdizide geçiyor olması lazım.

  • gioberg  (10.11.12 23:31:12)