psikoterapi

selam,

psikoterapiden ne beklenir? düşünce biçimi ve olaylara karşı verilen tepkilerin değiştirilmesi ve buna bağlı olarak stres seviyesinin azaltılması/stresle başa çıkılması amaçlı olarak işe yarar mı? gerekli midir?

Evet aslında psikoterapinin neredeyse tam tanımı senin ilk cümlene eş değer. Gereklidir, aslında her insan için gereklidir. Psikoloji mezunları bile psikoterapi yapmaya başlamadan önce bir süre danışmanları tarafından psikoterapiye tabi tutulur.

  • Hallerlale  (10.11.12 13:41:34)
çok çok işe yarar. kesinlikle değer ve gereklidir. doktor tahir özakkaş'ın bütüncül psikoterapi kitabını okursanız çok ciddi bir giriş yapmış olursunuz. danışan veya terapist adayı olsanız bile.

uzun bir süreçtir. genelde çok ciddi değişimler yaratır ve bu değişimler bazen diğer kişileri de etkiler (evlilik gibi) ancak sonuçta kazanan daima terapiyi alan kişi olur. mutlu ve sağlıklı bir hayat ile (ruhen sağlıklı olmak.. ruh sağlığı fiziksel sağlığa da yansır elbette. (bkz: psikosomatik rahatsızlıklar)
  • ben smyrna  (10.11.12 13:46:25 ~ 19:15:17)