Ankara'da yaşamak

Şimdi bir iş için Ankara'ya gitme durumum var. Tek başıma olmayı düşünüyorum evde. Öğrenci gibi değil, ağaoğlu gibi de değil böyle memur gibi Kira+Yol+Yemek İçmek vs vs Ankarada Tek başına yaşamanın maliyeti ne kadardır?
edit:Edirne'den geliyorum. Yücetepe'de necatibey caddesinde çalışma yerim.

ankara güzeldir, düzenlidir, fakat ankara ya nereden geldiğin önemli..
memur gibi yaşayacaksan, 400 kira desen en baba 800 tl giderin olur tahminimce oda fazla yani..

  • beni methetme kardeşim bana para ver  (09.11.12 14:08:04 ~ 14:09:17)
işin hangi semtte detaylı bilgi veririm o zaman

  • smhylmzr  (09.11.12 14:12:42)
yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi nereden geldiğin çok önemli.ben eskişehirden geldim şu an bin pişmanım.

  • alexsei  (09.11.12 14:17:44)
Edirne'den geliyorum. Yücetepe'de necatibey caddesinde çalışma yerim.

  • accorbite  (09.11.12 14:22:13)
kirayı 400e de halledebilirsiniz 800ede. tutacağınız yere bağlı.sizin bütcenize bağlı.
700lük bir ev tutsanız , kışın 1100 yazın 900lira eve gider diyebilirim ortalama.

yemek zaten gündüz iştesin , gece dışardan çağırmayıp kendin yaparsan 300e de onu çıkardığını farz etsek..

gezmeni filan bilemiyorum artık
  • sadun.net  (09.11.12 14:25:00)
İşyerine yakın olsa ev mesela minibüsle falan max 20 dakkalık mesafede olması süper olur benim için. Hiç bilmiyorum Ankara'yı çünkü :S

  • accorbite  (09.11.12 14:27:12)
öncellikle denizi yok ve gri bir şehir klişelerine hazırlayıp gel kendini. geldiğin yerdeki çoğu kişi bundan bahsedecek :) (bkz: kendimden biliyorum)
ankara çok ucuz bir şehir değil onun için yaşam tarzının yada nerelere takıldığının harcama tutarına büyük etkisi olur. ama alternatif çok tabi maaaşına göre nerede ne yemen ne içmen gerektiğini zamanla kendin bulursun ztn.
kira konusuna gelirsek keçiörende yada ne bileyim etimesgutta oturursan kirayı 250-600 TL arasına halledebilirsin. Ancak çankaya'da otururum otobüs çilesi çekmem diyosan 500'den başlar sonsuza kadar gider..
  • h2  (09.11.12 15:04:35 ~ 15:05:55)
Toplamda 1500'e falan gelir bunların masrafı ekstra bir şey yapılmayacaksa. Necatibey'de ise iş yeri metro güzergahı üzerinde olan her yer olabilir veya yukarıya çankaya'ya doğru olabilir. Kira skalası 500-900 arası falan olur buraların, daha ucuza da bulunabilir elbette. Aidat falan derken 700-1200 arası eve gider. Yol+Yemek de 400-500 tl olur. Ortalama 1500'e falan gelir. Daha da düşürülebilir tabii masraflar ama bu çok genel bir tahmin. Nerelerden ev tutmayı düşündüğünüzü söylerseniz daha net cevap alabilirsiniz.

  • alicia_dominica  (09.11.12 15:18:05)
ankarada yaşamak güzeldir. merkeze yakın bir yerde oturduğun takdirde 20 dakikadan uzun sürmez asla işe gitmen. demirtepe tarafları sanıyorum işyerine yakın olur. fena değil güzel evler var. ayrancı güzel yerdir. kira işini de 450-550 civarı halledebilirsin.

  • acemiyazar  (09.11.12 15:22:00)
400'e kira biraz zor. 500 - 600 civarı iş görür bir ev dikmen, sokullu, öveçler civarında tutabilirsin. tek dolmuşla kızılaya 10 dk. da gider, oradan necatibey'e de 10 dk yürürsün. semt olarak güzeldir oralar. yazın kira+yakıt+elektrik+su 650-700 liraya kışın 850 - 900 liraya geçirirsin. ayda 90 - 100 lira ulaşım masrafı (5 gün çalıştığını varsayıyorum) ve her gün akşam dışardan yediğini var sayarak 350 tl yemek masrafın olur. kendin yaparsan 150 - 200'e düşer. kabaca böyle. bu hesaba göre 800 - 1.250 tl civarı dolaşır.

450 liraya demet'de bile ev bulman zor. hele anıttepe, demirtepe, maltepe taraflarında 700 den aşağı çok zor. zaten olsa bile bahçe katı, rutubetli çok eski evler oluyorlar.
  • coder6006  (09.11.12 15:25:36 ~ 15:28:13)
Ankara namına bildiğim hiçbir şey yok. Sadece Aşti'den Odtü'ye nasıl gidilir onu biliyorum o kadar. İş yerinin de adresini. 1500'e çıkabiliyorsam iyi o zaman. Böyle sıkıntılı olmasın istiyorum, rahat olayım, evim güzel olsun ulaşımda sıkıntı yaşamayayım istiyorum. Öğrenciyken çok çektim, memurken çok çekmiyeyim :)

  • accorbite  (09.11.12 15:28:01)