Kitaplarınızı nasıl saklıyorsunuz, kitaplık-dekorasyon olayları...

Evdeki kitapları koyacak yer bulamıyorum artık. Ama saklamakta istiyorum.
Hani böyle tüm duvarları kitaplık olan evler varya öylede olsun istemiyorum, zaten ev küçük. Açıkta raflarda olmalarını istemiyorum, toz alma derdi oluyor bu seferde.

Bir tane küçük bir odamız var, acaba diyorum oraya soldaki resimdeki gibi dolapları tavana asar gibi odanın birkaç duvarını kaplayacak şekilde yan yana koysak güzel bir depolama alanı olmaz mı? çekindiğim şey mutfak dolabı gibi durması. ama altı boş olacağından odayı da hala aktif şekilde kullanabiliriz sanki ne dersiniz?

Siz ne yapıyorsunuz?

ben hepsini götürdüm en yakın kütüphaneye bağışladım. hem başkaları da okuyabiliyor. hem evde yer kaplayıp toz üretmiyor. istediğim zaman gidip kütüphaneden alabiliyorum.

ama işte gösteriş merakı. sahiplenme hevesi. entel görüneyim çabası.
  • am  (08.11.12 13:00:21 ~ 13:00:42)
Dekoratif olarak model arıyorsanız;
www.dekorister.com.tr

  • alper kamu  (08.11.12 13:09:08 ~ 13:09:31)
@lily
evet haklısın boğar baya. ama bahsettiğim oda sık kullanılmayan fazla eşyaların konulduğu çamaşır astığımız oda.

aslında aradığım şey yer kaplamayan, çok eşya alan bir depolama fikri.
  • yue  (08.11.12 13:20:12)
@ayemverihat
dekoratif modelleri istemiyorum çünkü çok yer kaplıyor, evin en çok kullanılan bölgelerini işgal ediyor vs. ben ortalıktan kalksın, derli toplu temiz olsun istiyorum.

şu an 2 adet 3 lü kanepe altı kitap dolu, onun dışında yaklaşık 5 kolide gömme dolapta var.
  • yue  (08.11.12 13:26:49 ~ 13:27:21)
bende de çok fazla kitap var.
odanın 2, salonun 1 duvarı tavana kadar kütüphane.

senin için en iyi çözüm derinliği iki kitap alabilecek büyüklükte olan kapaklı dolaplar.
tabii onu da iyi ölçüp biçmek lazım, bu sefer dolaplar yüzünden oda küçülmesin.

bence söylediğin şekilde o odayı dekore edebilirsin, ama kitap çok ağır olur, yani altının boş olması ağırlık açısından sorun oluşturabilir.
kütüphane görüntüsü istemiyorsun, ama o kadar kitabın olunca ister istemez olacak mecburen biraz.
ya da en azından bir kısmını bir yere bağışla, birine ver.
  • blatta hiberna  (08.11.12 13:36:56)
@blatta hiberna
ağırlık konusunda şöyle fikir yürütmüştüm; mutfak dolapları da duvarda yüksekte asılı duruyor üstelik çok daha ağır porselenler, tencereler taşıyorlar diye düşünmüştüm. Gerçi deprem bölgesindeyiz pek sağlıklı bir fikir değil düşününce.

  • yue  (08.11.12 13:45:23)
@ayemverihat:

dolapları tavana asar gibi, altı boş kalacak şekilde yerleştirirse belli bir ağırlığın üzerini kaldırmayabilir, onu demek istedim.
yani o kadar kitabı da resimdeki gibi incecik raflı dolapları asarak ortadan kaldıramazsın, yetmez.
daha büyük dolaplar olması lazım, onu da asmak ne kadar mantıklı olur bilmiyorum.
hoş da görünmeyebilir.
yani bence de en iyisi normal, bildiğimiz raf/dolap.

odanın çökmeyeceğini biliyorum çok şükür.
  • blatta hiberna  (08.11.12 13:47:24)
@yue:

yani resimdeki gibi iki tane böyle dolabı assan bir şey olmaz, ama sana o kadarı yetmeyecek sonuçta.
daha büyüğü de hem kötü görünür, hem de dediğin gibi depremi var, bilmemnesi var.
açıkçası tepemde kocaman kocaman asılı dolaplarla yaşamak istemem.

ki zaten bu tarz asılan raflı dolapların daha derin/genişleri güzel de durmaz.
o da bir tür yer kaybı yani.
  • blatta hiberna  (08.11.12 13:49:00)
@ayemverihat:

L şeklinde menteşe benzeri şeyler var, onlarla tepesinden/yanlarından (görüntüyü bozmayacak şekilde) duvara tutturulur normal dolap, ne olacak ki?

hatta evdeki her dolaba bunu yapmak lazım depreme karşı.

altı boştan kastım, sadece duvara asılan dolap işte.
yani sadece asılı duracak ve yere değmeyecek.

örnek verebileceğim düzgün bir link bulamadım.
  • blatta hiberna  (08.11.12 14:11:44)
@ayemverihat:

şuradan yola çıkılabilir fikir olarak.
www.mobilyapi.com

bunun daha büyüğünden bahsediyoruz tabii.
  • blatta hiberna  (08.11.12 14:20:04)
bu arada ayemverihat'ın verdiği linkteki gibi bir şey yapabiliyorsan, bence de öylesini yap.
her zaman hayalimdir öyle bir kütüphane tarzı.

  • blatta hiberna  (08.11.12 14:23:10)
@ayemverihat:

ben de diyorum ki, o verdiğim linktekinin daha büyüğüne/genişine ihtiyacın olacak. hatta zaten 1 tane de yetmeyecek. güzel olmaz ki.

ben de senin dediğini diyorum zaten. bence de senin verdiğin linklerdekinin benzeri yapılmalı.
ya da kapaklısı işte, o da yue'ye kalmış.
  • blatta hiberna  (08.11.12 14:30:09)
@ayemverihat
altı boş benim soruda sorduğum şekildi aslında. amacım yukarıda olsun yer kaplamasındı. ama dedikleri gibi pek hoş görünmeyecek, boğacak vazgeçtim.

  • yue  (08.11.12 14:30:12 ~ 14:30:59)
evet, normalde boğmaz, yer de kaplamaz.

ama kitap sayısı çok fazla diyor.
ondan 5 tane yan yana koysa hem yer kaplar, hem boğar, hem de muhtemelen kitaplar yine sığmaz.

o yüzden bence sen raf yaptır.
bu sabaha kadar gider. :)

bari yaptırınca da bir duyuru açıp fotoğrafını koy da görelim. :)
  • blatta hiberna  (08.11.12 14:37:26)