take shelter, safe gibi gibi.

todd haynes'ın safe'ini ve take shelter'ı izlemiş, iki film arasındaki ortak hissiyatı başka filmlerde de bulabilmiş olanlar beri gelsin.
çok kabaca şöyle söylenebilir, belirli bir paranoyanın kahramanın başına açtığı işler konulu filmler kabulümdür.
belki repulsion'ı da buraya ekleyebiliriz hatta.
işi paranoya ile sınırlamazsak dans ma peau da yakışır.
başka başka?

conversation

  • partizan  (07.11.12 22:07:03)
repulsion varsa the tenant da vardır, hatta yine polanski den macbeth i (1976) de eklerim ben olsam bu filmlere.

  • irbat  (08.11.12 01:16:50)
şunlar olabilir belki: (paranoya temalı filmler)

rosemary's baby
das leben der anderen
pi
noise
jacob's ladder
il deserto rosso
blowup
brazil
den brysomme mannen
the machinist
shutter island
stay
secret window
the ghost writer
stir of echoes
straw dogs
the insider

bikaç eski film daha vardı...
  • ermanen  (08.11.12 03:05:44)
Polanski'nin apartman üçlemesi; Repulsion, Rosemary's Baby ve The Tennant.
Sean Penn'in yönettiği Jack Nicholson'ın oynadığı The Pledge.
Francis Ford Coppola'nın The Conversation'ı.
Antonioni'nin BlowUp filmi.
Henri Cluzot'nun Les Diaboliques filmi de belki bunlardan biri olabilir.
Otto Preminger'in Bunny Lake is Missing isimli harika filmi.,
John Frankenheimer'in Seconds ve The Manchurian Candidate filmleri.
Ingrid Bergman'ın harikalar yarattığı Gaslight filmi.
Alfred Hitchcock'un Rebecca, Suspicion, Spellbound, The Lady Vanishes, Vertigo, Rear Window filmleri.
CIA paranoyası Three Days Of the Condor...
Siyasi komploculuk filmi The Paralax View.
Nazi komploculuk filmi Marathon Man.
  • linuswithnoblankets  (08.11.12 07:16:35)