psikiyatr ile psikolog arasındaki farklar nelerdir?

çok kısa özetleyebilir misiniz?

  • golgem var iyi ki golgem var  (07.11.12 20:46:40)
psikiyatr tıp okumuştur, doktordur, diğeri pdr falan...

  • mim  (07.11.12 20:47:19)
psikiyatr hekimdir (tıp mezunu) yani etmel fark bu. her türlü yetkisi vardır ilaç yazmaktan tut vs vs vs doktor yani
psikolog da psikologtur amk

  • donsuzum  (07.11.12 20:47:31)
psikiyatr tıp fakültesi mezunu hekimdir.psikolog fef mezunu goygoycudur.

  • barfilozofu  (07.11.12 20:47:46)
Yurtdışında farmakoloji eğitimi almış psikologlar ilaç yazabilirler, Türkiye'de bunun için uğraşılmakta. Şimdi birileri bir yerlerini yırtarcasına itiraz edecek olsa da psikologlar "psych" bilimine psikiyatristlerden daha hakimdirler, lisansla başlayan eğitimlerinin tamamı, araştırma metodlarıyla beraber bu bilime adanmıştır. Güncel olan farksa psikiyatrist sen odasına henüz girerken ilacın yazılmış seni bekliyordur, psikoloğun göreviyse seni orada iyi etmektir, dinler ve çözümü kendin bulmana yardımcı olur, eğer ilaç yazılması gereken bir konu varsa da psikiyatriste yönlendirir -ki çoğunlukla da olmaz. Millet bu antidepresanları pisi pisine yutar.

  • Hallerlale  (07.11.12 20:51:09)
psikiyatr ilaç yazabilme yetkisi vardır, psikologların yok

  • secilmis uye  (07.11.12 20:52:39)
biri dinler, biri konuşur.

  • ermanen  (08.11.12 03:08:02)