Müzik Teorisi ve İngilizce Hakkında Birtakım Sorular.

Birkaç yıldır gitar çalan, bu işe çok zaman harcayan bir insanım. Artık tab ezberlemekten, üçüncü telin onyedisine basmış demekten, do majör ve la pentatonikten solo atmaktan sıkıldım. İntervalleri biraz biliyorum, armoni, gam, modlar, akor kurulumu gibi konuları da öğrenmek istiyorum. Bu konular hakkında yazılmış bir ton kitap var ama hangisi iyidir bilemiyorum.
Okuduğunuz, beğendiğiniz Türkçe müzik teorisi kaynakları(online ya da kitap farketmez) varsa, onları bana da önerirseniz, hayat bayram olabilir.

İkinci olarak da İngilizce öğrenmeyle ilgili bir sorum var.

Şöyle ki, günlük hayatta konuşulan İngilizce'yi konuşabiliyorum, anlayabiliyorum, yazabiliyorum vs, fakat daha resmi metinleri, örneğin akademik çalışmaları, ya da ne bileyim bir dilekçeyi bırakın yazmayı, anlamakta bile zorlanıyorum. Kurs hem pahalı, hem de zamanım yok.
Bir kaynak olsa, her akşam bir saat baksam, birkaç bir şey öğrensem. Bu kriterlere uyan bildiğiniz kaynak var mı hiç?(Tekrar ediyorum, simple present, comparative öğretmeyecek, daha üst seviyede kaynaklar arıyorum.)

Ankara'daysan elimde geçen seneden kalma birkaç Academic Writing kitabı var, verecek bir yer arıyordum, veririm. Olmadı Olgunlar'da çok rahat bulabilirsin zaten ucuza. Yani şu an bildiğim her şeyi bana onlar öğretti diyebilirim, ingilizce bir bölüm okuyorum, zorlanmıyorum da. Akademik olarak da şöyle bir şey var. Hani kendi alanının akademik makalelerini anlayabilirsin, anlamak için de bol bol essay okuyup çevireceksin.

  • Hallerlale  (06.11.12 21:54:43)
İstanbul'dayım. Öyle kitaplar olduğunu bilmiyordum, o academic writing kitaplarını burada da bulabilirim gibi geliyor. Teşekkürler.

  • odanesi  (06.11.12 22:05:50)
  • compadrito  (06.11.12 23:19:33)
guitar techniques magazine'in "rock guitar made easy" serisini bul malum ortamlardan.

  • r_u_h  (06.11.12 23:23:56)