[]

Vize uygulamayan ülkeler

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sitesinde Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler yazılmış, çizilmiş. Mesela bunlar arasında "Japonya, Hırvatistan, Makedonya" bulunmakta.
Peki bu ülkelerde ne uygulanıyor? Süreli (60 gün vs.) giriş-çıkış bandrolu felan mı? Ya da şöyle sorayım, Hırvatistan'a gittik diyelim sonra ben dönmüyorum kardeşim Türkiye'ye, burada kalıyorum dediğimiz vakit kapı ile sapını göstermiyorlar mı? 
vizeyle oturma izni farklı birşey. vize uygulamayan ülkeler derken turist vizesinden bahsetmiştir emniyetin sitesi. bence dış işleri bakanlığına bakın orda bahseder ayrıntılarıyla.


  • la grande  (16.12.08 01:15:31) 
Dışişleri Bakanlığı'nda;

Hırvatistan: Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri altı ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Makedonya ve Japonya içinde; Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Açıklama olarakta: Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerlidir. Öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet vb nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması...

Bulanık kısım "turistik amaçlı tek giriş vizeleri" demişler peki ortada bir vize veya kısıtlama yok(sa), sürekli turist ayağına yatarsak ne olcak?
  • anarquia  (16.12.08 01:26:40) 
aslında vizesiz ülke yok diye biliyorum ben ülkeye girerken vize alıyorsunuz yani bütün uçak olaylarını hallettiniz ülkeye indiniz checkin oluyor heralde orda vize alıyorsunuz eğerki görevli giremezsin derse giremiyorsunuz bi yakınımın başına gelmişti japonyaya uçakla inip havaalanından dışarı çıkartmamışlardı aynen geri döndü..


  • buffy de vampir sayilir  (16.12.08 01:45:02) 
japonya'ya vizesiz ucak biletini alip gidebiliyorsun. 3 aylik turistik pul vizesi veya turist karti veriyorlar. Oraya vardiktan sonra, ordaki memurun seni ilk ucakla geri gonderme hakki var. Kalacagin yer ve yeterli miktarda paran olup olmadigi ilk sorduklari seyler. En ufak birseyden killanirlarsa geri gonderiyorlar yani. Havaalani memurlarini ikna edip turist olarak japonya'ya ayak bastiktan sonra uzun sureler, belli etmeden kalabilen insanlar var, tabi orda tutunmak cok zor, cok pahali bir ulke zaten, kurallari da cok sIkI. Anlatabilmisimdir umarim.


  • ermanen  (16.12.08 02:09:26) 
Turist olarak gitmeniz için vize istemiyorlar.
90 gün sonrası tatsız. Tabi sokaklarda üstünüz aranmıyor ama 90 gün sonra dönmek isterseniz bir daha girememe gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Yolda polis falan da görürse sınırdışı şansınız var.

Hırvatistan bu konuda çok sıkı. 5 6 kere gittim oradan biliyorum.
  • cruseo  (16.12.08 09:55:49) 
japonya ile ilgili şöyle bir şey var; (bkz: sayanora fatsa)


  • flyalone  (16.12.08 12:53:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.