Evli biriyle ilişki yaşayan birine devletin ceza vermesi

çok alakasız bir şekilde aklıma geldi.
evli birisi (kadın erkek farketmez) ile aşk yaşayan birisinin ilişkisi ortaya çıktığında devlet ceza verse mesela nasıl olurdu sizce ?

daha doğrusu hani böyle bir kanun çıksa ne olur ?
ne gibi avantajları ne gibi dezavantajları olur
öyle bir an düşününce mantıklı gibi geldi bana. ama tabi kafa patlatmak lazım

hukukçu arkadaşlar böyle bir yasa herhangi bir kanuna ters gelir mi ?
ne bileyim özel hayatın gizliliği filan.

not:konuyla tamamen alakasız bir durumdayım sadece merak.

saçma olur tabii ki.
evli insanla ilişkiyi kadın/erkek kendi kendine mi yaşıyor?
nesi mantıklı anlamadım.
  • blatta hiberna  (06.11.12 17:51:32)
saçmalık başka bişi değil. isteyen istediği ile yatar, kime ne? senin kocanı devlet mi koruyacak başka kadınlarla yatmamaktan?

  • roket adam  (06.11.12 17:55:37)
neye göre ama?

o dediğin şey tam akp'nin yapacağı bişey.

ilk önce evliliği koruyoruz diye amaçlanır halk hak verir. seneler sonra ülkede eşinden başka karşı cinsle oturup çay içemez hale gelirsin. sonuçta herşey sevişmek değil. devlet karını cafe köşelerinde aldatıyosun diye de ceza verebilir.
  • nezaretten taharet  (06.11.12 18:03:03)
@nezaretten taharet: benim sorudan anladığım kadarıyla evli biriyle ilişki yaşayan kişiye ceza verilecek.

yani caydırıcı olacak ki, insanlar evli insanlara yaklaşamasın.
evli kişinin alacağı ceza hakkında bir şey denmemiş soruda.

yanlışsam düzeltin.
ha, bence yine de saçma.
herkes kendi ilişkilerinden ve evliliğinden sorumludur sonuçta.
  • blatta hiberna  (06.11.12 18:11:14)
Var galiba öyle bir ceza. Direk o sebepten verilmiyor ama verilebiliyor. Erkeğe de kadına da.

  • vexations  (06.11.12 18:20:06)
3. kişiye tazminat davası açılabiliyor zaten.

  • gudumlu anne terligi  (06.11.12 18:24:57)
evli birisiyle bilerek birlikte olan kişiye birlikte olduğu kişinin eşi evlilik birliğini bozduğu gerekçesiyle tazminat davası açabiliyor, özellikle aldatma üzerine gerçekleşen boşanmalarda yapıldığını duydum, okudum

  • sirena  (06.11.12 18:32:05 ~ 18:32:40)
konuyla ilgili ek bilgi:

fransa'da metreslere miras hakkı kanunu çıkarıldı.
yani kanun diyor ki, "sen onun karısısın, ama o kadın da bu adama 10 yılını verdi." (mesela)
isviçre'de de tartışılıyormuş sanırım.
yani bu da çok eleştirildi, ama olaya bu açıdan da bakmak lazım bence.

bir de ilişkilerin tarzını bilemezsin.
bunlar karışık konular çünkü.
yok karı koca ayrı yaşıyorlar, evlilik kağıt üstünde oluyor.
yok adam kadına evli olduğunu söylemiyor, sonradan ayrılamıyorlar bilmemne.
kullanıma çok açık.
  • blatta hiberna  (06.11.12 18:44:43)
@nezaretten taharet. ya akp hükümetine karşı bir insanım ben de.

hani böyle bir kanun olsa olabilecekleri soruyorum. hani çoğu kanun gibi düzgün kullanılamayacağı aşikar.

ama ben düzgün kullanıldığını ve tanımladığını varsayalım diyorum bu durumda mantıklı gibi geliyor sonuçta aileyi koruyacak.aldatılan insan bir şekilde bunun intikamını maddi ya da manevi olarak alabilecek.
  • rodrane  (06.11.12 20:15:15)
aldatıldıktan sonra maddi manevi rahatlama peşinde koşan insan zaten biraz aldatılmayı hak etmiş olmaz mı?
ya da insanın gözü maddi manevi rahatlamayı mı düşünür o sırada?

yani aldatılmayı hak etmekten kastım şu:
elbette kimse aldatılmayı hak etmez de, bazen bazı insanların eşleri o kadar ilgisiz, alakasız, özensiz vb. olabiliyor ki, karşı tarafı resmen başkasının kollarına itiyor. ha, o da gitmesin başkasının koluna, istemiyorsa boşansın tabii ama işte pratikte öyle olamayabiliyor.
+
sonuçta aldatılmışsın, maddi olarak rahatlasan ne olur, manevi olarak(?!) rahatlasan ne olur. ki zaten manevi olarak da nasıl rahatlar insan onu da bilemem.
+
çok yakın bir arkadaşımın ailesi böyle bir şey yaşamıştı. karı koca birbirlerini çok seven, 15 yaşlarından itibaren birlikte olan bir çift. adam da kadın da başka kadın/erkek tanımamışlar hayatlarında.
evliliklerinin 10. yılında falan (biz küçüktük o zaman), adam karısını çok sevmesine rağmen başka bir kadına aşık oldu.

ve o dönem öyle olaylar olmuştu ki, bu karı kocanın arkadaşı olan annem bile ne kocaya, ne diğer kadına, ne de arkadaşı olan kadına kızabilmişti. yani olayda bir "suçlu" bulunamadı bir türlü. herkes söylenecek bir şey yok diye sustu oturdu. sonra adam ailesine döndü. ama bu ilişki 12 yıl sürdü.

yani herkes kötü niyetli, herkes çapkınlık peşinde değil ki.
zaten bu gibi durumlarda aldatılan insan kadar bunu yaşayanlar da acı çekebiliyor.

o yüzden anlattığım hikayeyi düşünürsek, kocan aşık olmuş başkasına.
artık o adama ne diyebilirsin?
seni rahatlatabilecek ne olabilir ki?
ne kimseye kızabilirsin, ne de maddi manevi rahatlık peşinde koşarsın bence.
zaten hiçbir şey de insanı rahatlatamaz, bir de hırsını alamamış insan konumuna düşersin.

bu işler zor, yani yasakla yasayla bilmemneyle olmuyor.
öyle olsa, dünyada kimse eşini aldatmasın diye dizi dizi yasalar çıkarılırdı.
kimse de boşanmazdı, aldatmazdı vs vs.
yasası, cezası olsa bile bunlar kimseyi durduramıyor sonuçta.
  • blatta hiberna  (06.11.12 22:25:19 ~ 22:27:02)
Bunlar sosyal konulardır. Hukuk'a bağlanması saçma olur.

  • cereal killer  (07.11.12 01:03:53)
ama işte senin karının veya kocanın aklı, sana karşı sevgisi yok mu?

ne zamandan beri güvenmiyor olduk eşlerimize. bunu anlamak istemiyorum ben. böyle bir olay olamaz. zaten aldatıyorsa 3. şahısı ipe alsalar ne olacak? ben eşimden ayrılmışım mutsuz olmuşum, 3. şahısın amına koyayım ilgilendirmez beni bi yerden sonra.

cezanın verildiği yerde iş işten geçmiştir.

ki, ceza bunu önlemez de. aksine, daha da tatlandırır, cezbedici hale getirir.
  • nezaretten taharet  (07.11.12 10:49:35)