Pasaport işlemi..

Hocular şimdi ben pasaport alacağım(ilk defa) da hangi pasaportu alacağım ne yapacağım tam bilmiyorum.
Üniversite öğrencisiyim yaşım 20, fakat erasmusla falan gitmiyorum . Kendim gideceğim 1-2 haftalığına.

Yeşil(Hususi) Pasaport mu almam gerekecek ?
Pasaport defter bedelini emniyet müdürlüğüne gitmeden önce mi yatırmam lazım ?
Matbu talep formu nedir ? (bir yerde çalışmıyorum, sigortalı da değilim)
*Matbu talep formu yerine öğrenci belgesi mi vermem lazım yoksa ?
Emniyet müdürlüğüne gideceğim zaman başka ne götürmem gerekecek ?

pasaport.iem.gov.tr

burda merak ettiğin tüm sorulara cevap bulabilirsin. eğer babanda yeşil pasaport varsa sen de okul devam ettiği sürece onun hakkından yararlanabilirsin yoksa direk normal pasaport..
  • aboutablank  (03.11.12 09:43:07)
Bordo pasaport alacaksın

evet öncesinde bankaya harç ve defter parasını yatırıp makbuzu almalısın

matbu formunu ilk defa duyuyorum pasaportta öyle bişey istemediler geçen ay çıkardım.

2 adet biyometrik fotoğraf, harç defter parası makbuzu, ve nufüs cüzdanın yanında olsun sadece bakıyorlar fotokopi çekme..
  • soluman  (03.11.12 10:46:28)
Arkadaslarin dedigi gibi Bordo yani umuma mahsus pasaport alman gerekecek viyanasnitzel.wordpress.com

  • engel  (03.11.12 11:31:47)
daha 10 gün önce aldım; bordo pasaport alıcaksın.

öncelikle ne kadar sürelik 1-2-3 belki 10 yıllık istiyosan; ona göre değişen harç ve defter parasını herhangi bir bankaya gidip yatırıyorsun;vezneye söyle onlar bilir.
ama ne kadar yatırcağını senin bilmen lazım vezne uğraşmıyo;tamı tamına yatırman lazım parayı.

işin bitince dekontlara mühür basıcaklar ödendiğine dair;ıslak imza atmazsa hatırlat bankadaki adama.

dekontları aldıktan sonra 2 adet pasaport için çekilmiş fotoğraf+dekontlar+kimliğinle randevu aldığın emniyet müdürlüğüne gidiyosun...

saatinden erken git ama sen;)

benim 14.30 du 13 de gittim hemen halloldu.
  • rudeboy  (03.11.12 14:42:16)