matris determinant sorunu

gençler matrisle ilgili bikaç sorum var.

1-6x6 matris genel laplace ile nasıl çözülür?elimde sadece 4x4 ün çözümü var örnek olarak.6x6 da nelerin farklı olduğunu anlayamadm.
2-bir ödev için de determinantı küçük tamsayı çıkan(maksimum 10 diyelim) 6x6 matris yazmam gerekiyor.0 dan başla boyut yükselt önerisi gelmişti bi arkadaştan.ok 2x2 bi matris yazdım det=3 diyelim.bunu 6x6 ya kadar istikrarlı bi şekilde nasıl genişletebilirim 4x4 de 300lerde buluyorum determinantı.bi kolaylığı var mıdır?

not:matlab kullan önerisi geldi.matlabda 6x6 matris örneği yok yardm bölümünde kendim gelişigüzel yazınca da o ufak determinantı bi türlü yakalayamıyorum.yani bana bi yol lazım

o şekilde yapmak kolay zaten benim amacım değil detin küçük çıkması hocanın isteği.adam herkesin ödevini tek tek dikkatlice okuyan bi adam kurala veya hileye bağlı kalmadan gelişigüzel yazmış gibi bi matris yazmalıyım ve determinantı çok büyük olmamalı.bunu nasıl yapabilirim

  • amusan  (31.10.12 22:30:20)