2 aylık kedi

Şimdi benim 2 aylık bir kedim olacak önümüzdeki haftasonu. Lakin daha önce hiç kedi beslemediğim, daha ziyade sevme kısmına katıldığım için tavsiyelerinize ve önerilerinize ihtiyacım var.

- Mama olarak şunu düşünüyorum: www.petburada.com İyi midir? Daha uygun fiyatlı alternatifleri nelerdir? Evde yapabileceğimiz mama alternatifleri var mıdır?

- Kedi tuvaleti alırken herhangi bir model işimi görür mü? Yeni tuvaletine alıştırmak için neler yapmam gerekir?

- Aşılar ve kısırlaştırma için henüz erken sanırım. Hangi ayda, en uygun nereye yaptırabilirim? (Şehir: Kocaeli)

- Boşuna pet shop'lara para bayılma, bende kullanılmayan şunlar şunlar var diyen olursa, gıdısından öperim.

Daha çok rahatsız ederim sizi, şimdiden teşekkürler.

ben de benimki bebekken o mamayı kullandım şimdi proplan kullanıyorum.

yüksek bir kap al ki kum etrafa sıçramasın.

avrupa ve amerikada güncel kısırlaştırma zamanı 4-5-6. aylardır. kısırlaştırmak için bir yaşını geçsin ya da bir kere çiftleştir diyen hekimden uzak dur. o gitsin kasabada ineklerle ilgilensin.

bi önceki duyurunda yazdıklarıma kulak ver.
  • iki arada bir derede  (31.10.12 12:40:26)
Kedilere tuvaleti alıştırmak çok dert edilecek bir şey değil. Onlar kolayca alışıyor zaten. Kumunun üzerine kediyi koyun, kumun eşelenebilir bir şey olduğunu göstermek için patilerini elinizle tutarak kumu eşelettirin. O oraya işini görmesi görektiğini programlar kendi kafasında.

  • otonom  (31.10.12 12:40:50)
* royal canin iyidir. alternatif istersen proplan ve hill de iyi markalardır.
* tuvalet eğitimi için bişey yapmana gerek yok, içgüdüsel olarak kuma yaparlar zaten. ha çok küçük, yapamıyo olursa da zamanla ve kendi kendine öğrenir. ama tuvalet kabı için, üstü ve çevresi kısmen kapalı olan modelleri seçersen daha iyi olur çünkü, kimi hiperaktif kediler epey bi kum saçabiliyolar etrafa, bu dediğim modeller bunu engelliyor.
* kısırlaştırma 1 yaşından sonra yaptırılmalı diye biliyorum. ama aşı için belli bi yaş kriteri var mı bilmiyorum.
  • reso aga  (31.10.12 12:43:10)
- evde yapabileceğin mama alternatifleri için barf/ raw diet diye geçen çiğ beslenmeyi araştır. her zaman olmasa bile ara sıra yapabilirsin. yurtdışında pek çok veteriner tavsiye eder ve ciddi anlamda yararı olduğunu savunanlar var.

-yavru kediye şeffaf olan kumlardan almamak gerekiyor.

-kediyi alır almaz veterinere götür. 2 aylık kedi yeterince büyük. veteriner söyler zaten tam bilmiyorum.

-pet shoplara para bayılmamak için 'diy for cats' gibi kelimeleri aratabilirsin.
  • goldentitan  (31.10.12 12:44:09)
iki arada bir derede +1
kısırlaştırmak için 1 yaşını bekleme.

barf/raw beslenmeye geçeceksen bir öyle, bir böyle yapmamanı tavsiye ederim, çünkü geçişlerde kabız olabilir.

ben de barf'ı tavsiye ederim, yani doğru olan o.
ama istemiyorsan proplan bence kuru mamalar içinde en iyisidir.

kapalı kum kutusuna alıştırman bence de iyi olacaktır.
goldentitan'ın dediği gibi mutlaka veterinere götür, bazı aşılarını yapabilir.
  • blatta hiberna  (31.10.12 12:52:01)
hocam gaza gelme, git adam gibi kit kat al; hem hayvan severek yiyor hem fiyatı uygun bulursun. profesyonel mamanın hiç bir anlamı yok.

1nci yaşında yapacaksın kısırlaştırmayı. daha evvel yapma. erkekse pısırık, dişiyse annelik güdüsünden yoksun ve saldırgan olur.

kedi tuvaleti markası hiç önemli değil. heyecanını anlıyorum ama, ilk etapta tava yoğurt kabı bile olur. kumunu silikon alırsan sen rahat edersin.

şehir efsanelerine ve herkesin bildiği yanlışlara inanma yani. özelden ulaş, cinsini falan da söyle tam bilgi al.

öpt. kib.
  • spiritus sanctus  (31.10.12 13:08:06 ~ 13:11:53)
@spiritus sanctus

bir kere o silikon değil silika?

sen kitekat yedir 3 sene sonra hayvanın böbrekleri çürümüş et paröasına dönüşsün.

avrupa ve amerikada bilim otoriteleri kısırlaştırma yaşının 4.5.6. aylar olduğunu söyler ama bizim türk insanı her şeyin en iyisini bilir, her şeye muktedirdir. dağları ve denizleri o yarattı her şeyin de en iyisi bilir. tey allam... cahil her yerde cahil..
  • iki arada bir derede  (31.10.12 13:16:30)
spirus sanctus'u dinleme.
tekrar, iki arada bir derede +1.

  • blatta hiberna  (31.10.12 13:59:27)
buradaki arkadaşların bir çoğunun hayatı kadar kedi bakmış, beslemiş, büyütmüş bir insan olarak söylüyorum;

profesyonel mama saçmalığı para tuzağı ve tam anlamıyla saçmalıktır. whiskas amerikanın en çok satan kedi mamasıdır. yok efendim böbrekleri bilmem ne; adamın ciğerini sökerler amerikada kolaydı öyle.

12 yaşında kedim var, geçen gün parkta köpek kovalıyodu gene eğlence olsun diye.

purina, royal canin falan bunları çakan veterinerlerden uzak dur.

bak; kedinin önüne dana sosis koyduğunda yer, kokteyl sosis koyarsan yemez. kedinin burnu alır o kokuyu. profesyonel mamalara yaklaşmaz kediler.

bide bunlar ayak yapar, yok alıştırın bilmem ne diye.

profesyonel mamada kedin tüy döker. çünkü mutsuz olurlarsa tüy dökerler.

falan filan.

al whiskas, kitekat; kedin mutlu olsun. yalanlara kanma.

silikon değilde silikaymış. ha ondan.

ekstra (kısırlaştırma) ; bütün bilimsel makaleler dermiş ki ilk 6 ay. evet ilk 3 ve 6 ay arasında yaptırın derler. çünkü gecikirse erkek kediler kavgacı olur, dişi kediler de korkusuz ve inatçı olur. yani kişiliklerini alırlar. ne istiyosun ?? oyuncak mı? gdo lu kedi mi?
  • spiritus sanctus  (01.11.12 12:32:09 ~ 12:38:30)
@spirus sanctus:

hayvan kurtarma amacıyla aktif olarak çalışan biri olarak, sağlıklı ve sağlıksız elimden binlerce kedi geçmiştir.

yani biz de evde 1 kedi besleyerek konuşmuyoruz.

kedi ve köpekler için her zaman en sağlıklı beslenme yolu barftır.

bunun dışında kuru mamayla beslemek isterseniz, en kaliteli mamaların ne olduğu bellidir.
sizin kediniz (?) profesyonel mamaya yaklaşmıyor olabilir.
bugüne kadar profesyonel mama ve market mamasıyla beslenen kedilerin iyileşme hızlarının arasındaki farkı gözlerimle gördüm.
kediniz 12 yaşında ve muhtemelen siz bir şey anlamadan böbrek yetmezliğinden ölecek.

ha bu arada bunun dışında bir kere ben de mama alamadığım için whiskas almıştım marketten. bir kereden bir şey olmaz diye.
hayvanların tüyleri perişan oldu. birinin kulaklarının çevresindeki tüyler döküldü.

yani ölçek buysa eğer, benim kişisel tecrübem de öyle.
bahsi geçen kedi sayısı da 8.
yani evimde 8 kedim var.

erken kısırlaştırılmasının tavsiye edilmesinin nedeni de, kızgınlık dönemine girdikten uzun süre sonra kısırlaştırırsanız, hayvanın aynı içgüdüyle kısırlaştıktan sonra da yaşayabiliyor olması.

özellikle erkek kedilerde bu sorun çok yaşanır. kediniz kızgınlık dönemine girer ve eğer koku bırakmaya başlarsa, kısırlaştırdıktan sonra da içgüdüsel olarak bazı yerlere çiş yapabiliyor.

bunun dışında yine tekrar ediyorum. binlerce kedi köpek kısırlaştırdım. hepsi de kendilerine has, farklı karakterlere sahiplerdi çok şükür.

evimdekiler de bunlara dahildir.

kısırlaştıracaksanız 1 yaşını beklemek hayvanın hormon dengesini daha çok bozar, o yüzden erken yaşta kısırlaştırmanız gerekir.

merak etmeyin, benim kızlardan biri 5-6 aylıkken kısırlaştı, yeterince inatçı ve kavgacı.

neye güvenerek böyle konuşuyorsunuz anlamıyorum.

"bak; kedinin önüne dana sosis koyduğunda yer, kokteyl sosis koyarsan yemez. kedinin burnu alır o kokuyu. profesyonel mamalara yaklaşmaz kediler."

kedilerin koku alma duyuları çok kuvvetlidir, evet.
ve hepsi her şeyi yemez.
profesyonel mamalara yaklaşmaz kediler cümleniz zaten kediler konusunda ne kadar tecrübesiz olduğunuzu gösteriyor. kusura bakmayın.
insanlara yanlış bilgi veriyorsunuz.
  • blatta hiberna  (01.11.12 13:34:57)