Çay şekerini bırakma durumu

Çok insan der ya "çayı şekersiz içince tadı bambaşka" diye. Ben arada bir denerdim de bakardım tat çok ekşi tüyler diken diken oluyor, tek şekerle devam ederdim. 7-8 yıldır tek şekerli içerim. 5 gündür hep şekersiz içiyorum da %90 yine tüylerim diken diken oluyor içerken. Ekşi geliyor tadı. Ne yapmalı?

çayı değiştir.

  • ben smyrna  (29.10.12 23:55:33)
yaradana sığın bir miktar daha sabret.

ya şekerli içeceksin ya da tüyleri keseceksin.
  • ayemverihat  (29.10.12 23:55:35)
şekersiz içmeye devam et. belki bir-iki hafta daha zorlanacaksın. sonra düzelir kesin.
ben yıllarca çay bardağına 5 küp şekerden aşağı atmazdım. bir anda bıraktım, zorlandım ve alıştım.

  • jalapeno  (29.10.12 23:57:15)
Valla bir yerden sonra geçer mi, alışır mıyım? Çay içen biriyim günde 5-10 bardak bazen (nadiren). O yüzden şeker fazla gelir. Yarım marım işlerini de sevmiyorum.
Çay kaçak, onlarca insanın onayladığı bir çay :(

  • aguilas negras  (29.10.12 23:58:02)
bana da aynı şekilde oluyordu. hatta kahvaltı ederken tadı saman gibiydi ama artık alıştık. forever şekersiz çay <3

  • tabanzabonanza  (29.10.12 23:59:00)
valla millet yaslandikca cayda sekeri azaltir, benim anneannem 5 kup seker atmaya basladi son yillarda. psikopat kadin.
bana kalirsa sekersiz cay iskence abi. tamam, cay sevmem ben, ama katlanilmaz oylesine. sen normal bir insansin. dort seker candir.

  • bohr atom modeli  (30.10.12 00:00:36)
bana ekşi değil de, acı gelir tadı.
limon denesen?
belki limonun kattığı ekşilikle katlanılabilir olur?

çay sevmediğim için verdiğim tavsiye ancak bu kadar oluyor.
  • blatta hiberna  (30.10.12 00:01:34)
iyi demleyebildiğinize emin misiniz?
çok fark edecektir.

  • yalnux  (30.10.12 00:04:25)
-Bayramın 1. günü baktım ard arda 3 kişi çay kaşığını geri koydu tepsiye, eyvah dedim yola geldim. O andan beri şekersiz...
-Yani belki de ekşi doğru kelime değil :) aynı şeyi hissettiğimizi sanıyorum :)

  • aguilas negras  (30.10.12 00:05:46)
Evet çay gayet demleniyor ve koyu çay seviyorum. En koyunun bir açığı gibi, belki 2 açığı...

  • aguilas negras  (30.10.12 00:06:37)
ekşi gelmesi çayın kalitesinden olabilir. bildiğimiz marketteki çaylarla kaçak çayı karıştırabilirsin veya marketten aldığın çayı bergamotlu çayla da karıştırabilirsin. karışım oranları deneme yanıma yöntemiyle tamamen kendi damak zevkine göre. alışana kadar demini az koyabilirsin zaten zamanla çayın tadını daha iyi alabilmek için demi artırırsın. şekersiz içmeye devam et ; en azından ilerde şekersiz içiyorum o halde pastalardan yiyebilirim diye bahanen oluyor :) 7 yıldır şekersiz içiyorum bu arada.

  • diyet yapan panda  (30.10.12 00:11:50)
bekle biraz daha 1-2 haftada alışıyor insan

  • nıç  (30.10.12 00:40:26)
Ben bigün kahvaltı yapacakken şeker bulamadım ve o gün şekersiz bi çay içtim.O gün bu gündür lan böyle güzel oluyomuş dedim ve şekersiz içiyorum.

Yani benim şekersiz çaya alışmam direk o ilk şekersiz çay ile oldu.
  • Evocati  (30.10.12 01:01:23)
kahveyi sert ve şekersiz içerim. çayı bırak şekersiz içmeyi, az şekerle (ki bu az çay bardağına iki çay kaşığına denk geliyor) içmeyi beceremiyorum ben.

  • cevab veremedi  (30.10.12 01:29:08)
yavaş yavaş azaltmayı dene bence. ben belki de 10 yıldır 2 şeker atıyodum. geçen yaz farklı bir uygulamaya geçtim. bi ara 1 içtim sonra 1 buçuk yaptım sonra yarım oldu bazen yine 1e döndüm sırf zevkine. ama 2ye dönme isteği uyanmadı. yani bu yolla ister istemez insan azaltıyor bir şekilde.

  • rebio  (30.10.12 01:38:00)
çayı şekersiz içen bir daha şekeli içemez, çok net.

büyük olasılık ya çok demli içiyorsun ya da gerçekten kötü bi çay ve/veya kaçak çay içiyorsun.

Earl gray tarzı yumuşak içimli bir çay dene ve çok demli olmasın.

Haa baktın hala istenmeyen tüy sorunu yaşıyorsun demek ki sen şekersiz çay içmiyorsun, bırak inadı şekerli iç.

Afiyet olsun,
  • Fayfa  (30.10.12 02:04:39)
fayfa+1

ayrıca alışma sürecinde çay ile birlikte tatlı tuzlu ufak atıştırmalık şeyler ye.
  • enkolaykullaniciadi  (30.10.12 08:01:02)