Google Play'da uygulama indirememe sorunu

Selam dostlar android telefonumdan bir süredir google play'a girip uygulama indiremiyorum(veya uygulamaları güncelleyemiyorum) daha doğrusu indiriyor diye yazıyor fakat hiçbir faaliyet yok.Araştırmalarım sonucu telefonun IP sini statik hale getirdiğimizde sorun çözülüyor fakat bu seferde her ev ve ev dışındaki kullanımlarımda ayarları değiştirmem gerekecek.Şimdi lafı uzatmadan asıl sorumu soruyorum:Google play'in destek sayfasında yaşadığım sorunun çözümüne yönelik "Google Play için gerekli olan TCP ve UDP 5228 portlarına erişimin güvenlik duvarı tarafından engellenmediğine emin olun" diye yazıyor.Sözkonusu kontrol veya ayar nerden ve nasıl yapılıyor? Modemin modeli Huawei Hg253

olay basit te anlatamay üşeniyorum :D
neyse,

aynı ağda internete bağlı bir bilgisayarda
windos tuşu + R ye bas
çıkan kısma
cmd
yazıp entere bas. siyah dos ekranı çıkar. orada
ipconfig
yazıp entere bas. bazı bilgiler çıkar. gateway yazan kısma bak (ya da ağ geçidi)
192.168.2.1 ya da 192.168.1.1 gibi bir adres. yazar. varsayalaım 192.168.1.1 olsun.
o adresi bilgisayarında web brovserın adres kısmına yaz
böylece modemin arayüzüne ulşırsın
sana kullanıcı adı ve şifre soracak
muhtemelen
admin
admin dir ya da admin - password dür. modemin arkasında ya da kitapçıkta yazar
ya da şifreyi boş bırakırsın
neyse, arayüze ulaşınca UPNP özelliğini aktif et. bu sorunu çözebilir. çözmezse port forwarding menüsünü bulup bloklanıp bloklanmadığınıa bakabilirsin. aynı şekilde oradaki firewall ayarlınıda gözden geçirmende fayda var
  • kisa  (29.10.12 17:05:18)
kısa;yanıtın için teşekkürler.Söylediğin gibi routerda ilgili bölümlere girdim.UPNP enable,port forwardingde bloklanma ile ilgili birşeyden bahsetmiyor,firewallda level standard ve altında MAC,IP,URL ile Application filtering,Dos Attack ve ACL diye tiklebilecek şeyler var.

  • nicotr  (29.10.12 17:21:25)
ilk etapta firewall ı disablı edip kaydetip sonra bir denermisin uygulama indirmeyi. en azından ayarladan önce firewall dan olup olmadığını bilelim.

  • kisa  (29.10.12 17:23:04)
firewall'ı disable yaptım bir değişiklik yok

  • nicotr  (29.10.12 17:31:15)
netten bulduğum bilgi
elişmiş>Nat>Port Yönlendirme>Yeni>

Türü: Özel
Arayüz: WAN2_INTERNET
Protokol: TCP&UDP
Uzak Kullanıcı: Buraya dokunmayin Burasi Bos olcak
Dış Başlangıç Port: Örn:5228 açmak istediginiz port.
Dış Bitiş Port: Örn:5228 açmak istediginiz port.
Yerel kullanıcı:sizin cihazınızın 192 li ip si (telefon ya da tablet)
bu şekilde o portları kendinize yönlendirebilirsiniz, bir deneyin isterseniz
  • kisa  (29.10.12 17:46:11)
bir de standart dns leri mi kullanıyorsunuz yoksa opendns ya da google dns gibi bir şey mi kullanıyorsunuz?

  • kisa  (29.10.12 17:48:13)
ve
Google Play uygulamasının ve İndirme yöneticisinin önbelleğini ve verilerini temizlediğinizden emin olun. Bu işlemleri şu şekilde yapabilirsiniz:
Menü > Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları yönet'e gidin
"Tümü"nün üzerine gelin
Google Play uygulamasını seçin, "Verileri temizle" ve "Önbelleği temizle"ye dokunun, ardından İndirme yöneticisi'ni seçip, "Verileri temizle" ve "Önbelleği temizle"ye dokunun
  • kisa  (29.10.12 17:51:07)
Dostum ilgin icin tesekkurler fakat oneriler ne yazikki cozum saglamiyor:(

  • nicotr  (29.10.12 18:32:32)