[]

Irkcilik Suc mu?

sirf meraktan soruyorum. diyelim turkiye'de zenci biriyle bir sorun yasadik, tartisiyoruz. bu sozlu atisma sirasinda adamin irkina laf edersek (irkcilik yaparsak), adam polise gidip bunun icin bizden sikayetci olabilir mi? olursa sonrasinda nolur?
 
manevi tazminat davası açabilir.
hukuki söylemi bu olmayabilir, ama ne kastettiğimi anlamışsındır.

ama hakaret dışında başka türlü ırkçı bir durumla karşılaşırsa (mesela zenci olduğu için işten atılma, işe alınmama, hizmet görmeme vs.) daha farklı yaptırımlar olabilir.
  • goldentitan  (28.10.12 19:52:42 ~ 19:54:05) 
suç tabi. nouma beşiktaşta oynarken bir hakem kendisi hakkında "o zenci mi?" dedi diye dava açmıştı.


  • r_u_h  (28.10.12 19:58:51) 
Negro diye bisküvi var bizde yahu. Ne yani yanlışlıkla bir zencinin karşısında yersek dava mı edilecez?


  • vexations  (28.10.12 20:29:36 ~ 20:29:55) 
bana da saçma gelmişti, amerika gibi bir ırkçılık söz konusu değil bizim kültürümüzde. ama hakaret sayılabiliyor. gerçi son zamanlarda zencileri aşağılayanları görmedim değil(amerikan filmlerinin etkisi diye düşünüyorum)


  • r_u_h  (28.10.12 20:31:04) 
Irkcilik insan haklari ihlalidir.


  • dnznc  (28.10.12 20:59:27) 
mavijojo ve ruh'un dediklerine ek olarak:
biz zenci derken ten rengini kastediyoruz genelde. esmer, buğday gibi.
ama hakaret olarak/ayrımcılık zenci dediğin vakit iş değişiyor.
mesela zenciler sıranın sonuna geçsin, zenciler ayrı otobüse binsin gibi basit şeyler bile ırkçılık oluyor.
bu konuda fazla bilgim yok, bu yüzden basit örnekler veriyorum.
  • goldentitan  (28.10.12 21:55:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.