İnsanlar ateşi kullanabildikten sonra mı bakterilere karşı bağışıklıklarını

yitirdiler? Yoksa, zaten buzul çağında oldukları için bakteriler avlanan hayvanlarda üreyemediklerinden dolayı zaten bakteri ve parazit oluşumu yoktu da o sebeple mi bağışıklık kazanmalarına sebep olabilecek bir durum yoktu? İnsanlığın, ateşi yemeklerini pişirme amaçlı kullandıktan sonra çiğ etlerde mevcut parazitlere karşı olan bağışıksızlığının sebebinin, yemekleri pişirme alışkanlığı olduğu söylenebilir mi?

Tamamen kendi görüşüm: Bence bir grup insan bir şekilde pişirmeyi buldu ve öyle yemeye başladı. Diğer gruplar pişirmeden yemeye devam etti ve sayıları azaldı. Doğal seçilim işte. Kıçımdan salladım.

  • vexations  (28.10.12 14:40:54)
Böyle bir şeyin imkanı yok ateşi kullanmadan önce uzun yıllar türünün devamlılığını sağladı homo sapiens.

  • farabi  (28.10.12 14:43:37)
o bakterilere karşı bağışıklıkları olup olmadığını bilmiyoruz ki. üreyebilecek kadar yaşamışlar ancak yaşam süresi bugüne göre çok çok kısaymış, kısa olmasının sebeplerinden biri de bu olabilir.
ayrıca insan vücudunda milyonlarca bakteri var simbiyoz olarak. sindirim ve daha başka bir çok işlevleri var, insanlar bakterilere karşı bağışıklıklarını yitirmiş değil.
buzul çağının bir etkisi olabilir, eskimoların da bağışıklık sistemleri zayıftır.
çiğ etlerdeki tenyalar falan pek bağışıklık kazanabilinecek şeyler gibi gelmiyor bana ya, gidip beyne falan yerleşiyorlar :/
  • meriadoc  (28.10.12 15:12:27)