Ubuntu klavye sorunu

dün -wubi kullanarak- ubuntu 8,10 kurduğumu (64 bit) söylemiştim bi önceki duyurumda.

sağ olsun arkadaşlar ilk sorunumu çözdüler.

ama ikinciyi çözmek için zaman olmamıştı. bi daha soracağım şimdi o bölümü.

sonradan Q klavyeyi iptal etsem de açılışta login olurken klavye Q oluyor. ancak bu bilgisayarı babam kullanmakta. ve Q yerine F klavye tercih ediyor. nereden iptal edip F yapabilirim?

"kisisel bir ileti yaz" nickli yazar arkadaş, "/etc/X11/xorg.conf buraya bi yapıştırabilir misiniz? çünkü gdm kurulumdaki klavye ayarlarını kullanıyor kurulumda f seçtiyseniz öyle devam eder o." demişti. isteği doğrultusunda aşağıda yapıştırıyorum:

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
Identifier"Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier"Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier"Default Screen"
Monitor"Configured Monitor"
Device"Configured Video Device"
EndSection

ayrıca dün sanio "bende ubuntu kurdum biraz once. sorunlara cozumu su adresten daha iyi ulabilirsin. www.ubuntu-tr.org" diye bir yanıt yazmıştı sorularıma. kendisine buradan iyi niyetli yardımseverliği için teşekkür etmek istiyorum. ancak amacım ekşi duyuru'dan yanıt bulabilmek. çünkü burasının da ubuntu ile ilgili verimli bir kaynağa dönüştüğünü görüyorum ve bunun zenginleşmesine soru sorarak da olsa katkı sunmak mutluluk veriyor:)

  • loststone  (11.12.08 19:55:37)
bunun altına:

Section "InputDevice"
Option "XkbLayout" "tr_f"
EndSection

şu satırları bi ekleseniz. yanlız o dosyayı editlemek için root olarak açmak lazım. sudo gedit yaparsınız yani açarken
  • kisisel bir ileti yaz  (11.12.08 21:11:10)