huyu suyu değişen anne

arkadaslarr anneme neler oluyorr?? 57 yasinda kendisi. 7 ay kadar önce emekli oldu. son bi kac aydir acaip degisiklikler var kendisinde. aşırı derecede hassaslasti. sese, gürültüye, toza, insan davranislarina, kokulara akla gelebilecek herseye. elinde süpürgeyle dolasir hale geldi. bi cok seyi takıntı yapiyor. bişi soliyor mesela yapılsın die o şey olana kadar 20 kere tekrar ediyor. nedir bu? üstüne gitmiyorum ama bu bir saglık sorunu mu? var mı bir fikriniz? acaba zaten boyle idi de emekli oldugu icin daha fazla vakit gecirdigimizden mi ben yeni farkediyorum? var mı bu tür şeyler yasayan icinizde? bi yardim edin be cok magdurum :(

annenin menepoza girip girmediği hakkında bi bilgin var mı ?

  • sevii  (11.12.08 13:17:20)
anneye acil arkadaş, hobi ya da oyalanacak bir şeyler bul. menopoz değil de can sıkıntısından olmuş gibi geldi bana.

  • atrin  (11.12.08 13:30:27)
yok :S biz de bu tür seyler ne yazık ki anneyle konusulmaz. simdi netten baktim. bu bir genelleme tabii ama 45-50 yas arasi oluyormus bu menopoz. annem nerdeyse 60 yasinda. daha simdi tartistik. son 2 saat icinde etler kasaba gidecek kıyma olacak mealinde yaklasik 8 cümle kurdu :S

  • palyacopapi  (11.12.08 13:30:50)
belki de dediğiniz gibi daha fazla vakit geçirdiğinizden dolayı siz yeni farkediyor olabilirsiniz. iş hayatına harcadığı enerjiyi artık evine harcadığı için de bu şekilde olmuş olabilir. bence sakince konuşmayı deneyin.

  • quinza  (11.12.08 15:14:34)
tipik emekli anne vakaası.derhal ek iş bulmalısın

  • jessamine  (11.12.08 15:17:34)
çalıştığı dönemlerde menepozu pek ağır yaşamamıştır ama şimdi bi meşgale de yoksa menepozda annen açısından daha fazla sorun teşkil ediyordur. konuş annenle neden bu kadar gergin sinirli olduğunu sor derim ben. yardım alması gerekebilir

  • sevii  (11.12.08 15:19:22)
işinin ehli bir psikiyatra görünmeli muhakkak... zira stres faktörleri arasındadır emeklilik de... üstelik pekala travma olarak adlandırılır... yaşam değişikliği ölçüm repütasyonu gibi bir şey vardı, yanılmıyorsam thomas holmes ve richard rahe adlı psikiyatrlar tarafından hazırlanmıştı... eşin boşanması 100 puanken emeklilik de 59 puanla küçümsenmeyecek bir stres faktörü oluşturuyordu... travmatik bir durumdan bahsedip de travma sonrası stres bozukluğundan bahsetmek de lazım... önemli yaşamsal olaylardan/değişikliklerden sonra insan 3 ila 6 ay içinde yaşadığı travmanın altından kalkabilir.. 7 aylık bir zamandan bahsediyoruz, üstelik en önemli 43 yaşam olayından birisi olarak değerlendirilen emeklilikten de bahsediyoruz... bundandır ki bir psikiyatra görünmeli anneniz, küçük bir ihtimal de olsa tssb tanısı alabilir kendisi...

ayrıca anneniz alenen psikolojik bir rahatsızlığa somatik tepkiler veriyor... bu gibi stres ajanlarıyla karşılaşılan durumlarda insanlar muhakkak somatik yani davranışa dökülen tepkiler verirler... kişiliğin biçimlenmesiyle beraber görülen davranış bozuklukları gibi yoğun ve giderilmesi/kontrol altına alınması zor olan bir biçimde olmasa da hareketlerde belirgin davranış bozukluğu benzeri semptomlar izlenebilir.. misal anneniz muhtemelen obsesif kompülsif bozukluk tanısı almadı hayatı boyunca, bundan sonra da almaz... ancak şu an pekala OKB sahibi bir insan gibi hareket etmekte...

tıp fakültelerinde öğretilen ikinci kuraldır: insan biyo-psiko-sosyal bir varlıktır... anneniz de bu yüzden kesinlikle profesyonel destek almalı zira emeklilik sosyal statü bozukluğu gibi algılanır üretime ve tüketime dayalı yaşanan yeni dünyada...
  • martenit  (11.12.08 16:21:59)
bayram zamanı şimdi şiddetlenmiştir takıntılar. bayramlar herkese süper gelmiyor. hele annelere. misafir gelsin gitsin temizlik yapılsın yok et mevzuu mesela direk bayrama özel delirmeler bunlar. gelenin gidenin akrabaların laf sokması yok dedikodusu yok ağırlaması vs. derken çıldırabiliyor anneler. ondan biz bayramın ilk gününden anneyi evden kaçırıp gezdiriyoruz. hatta misafirlerden kaçma teknikleri uyguluyoruz bu çabamız da takdir ediliyor eh. süper açılıyor. daha bayram gelmeden kafalarında kuruyorlar anneler bu koşuşturmayı çünkü yemek yapılcak yok bilmemne of diye. bundan daha 2 ay önce de bayramdı onun stresi daha geçmemiştir valla.

bu gezdirme olayını sadece bayram değil sık sık yapmalı. hele yeni emekli olmuş ve sürekli ev işi yapıp hayatını bundan sonra ev ahaline hizmet etmek için geçireceği düşüncesi de aklına geliyorsa tabii ki bunalıcaktır. anne sen bi köşede otur herşeyi biz yapacağız deseniz de olmaz, yemez. onun kadar iyi yapamassınız yine sinir olur falan... reklamlarda görüldüğü gibi herkes emekli olunca doğaya kırlara açılmıyor, balığa ava tatile, güney memleketlere italyaya taşınmıyor. o bakımdan sanki öyleymiş gibi anneyi elinden tutup gezdirmeli bol bol. bu yaşından sonra bırakın da biraz huysuzluk yapsın canım. demek ki büyüğüdüğünüze kanaat getirmiş artık =)

bişey soyleyip yapılana kadar tekrar etme olayı benim annemde de var, tanıdığım tüm annelerde, babalarda da var hatta gayet normal birşey. ben bile birşey dediğimde yapılmassa maksimum 2 dakka içerisinde deliye dönebilirim. kaale alınmıyorum gibi hissedebilirim. bir sözünü iki etmeyiniz annenizin, uçarak istediğini 30 sn içinde gerçekleştiriniz. anneler iyidir =)
  • random blonde  (11.12.08 19:54:56)
eksiduyuru ve sizi seviyorum :) tavsiyelerinizi biir birr okudum uygulucam. cok tesekkürler efenim.

  • palyacopapi  (11.12.08 21:06:33)