Güzel Sanatlar Liselerine Nasıl Girilir? Kulak yeteneği olan yeğenim için..

Arkadaşlar benim 13 yaşında bir yeğenim var. Dayısı oluyorum. Kendisinin çocukluktan bu yana gelen bir kulak yeteneği var. Kulak yeteneği dediğim şu ; üflemeli ve tuşlu çalgılarda (melodika, flüt, org, piyano) duyduğunu en fazla 3 denemede çalabiliyor. Geçen fark ettim benim yönlendirmem olmaksızın Pink Floyd'u falan keşfetmiş. Deli gibi Echoes dinliyordu. Bunun dışında benim yönlendirmemle Gnosienne serileri, Rodrigo'nun gitar konçertosu gibi şeyleri çalarak büyüdü. Hatta geçen İstiklal'e gönderdim, Farid Farjad, 1 Mayıs Marşları, Gnosienne vs çalarak 2 saatte 55 tl para toplamış eleman. Ama şu var ki gitgide müzik derslerinde öğrendiği basit nota bilgilerini unutup Neşet Ertaş misali kara düzene vurmaya başladı işi. Ben zaten çalıyorum, notaya ne gerek var diyor. Ama yanlış işte...

Kafama takılan şu, bu adamın normal derslerinde pek iş yok. Dolayısıyla ben diyorum ki Güzel Sanatlar Lisesi'ne gitsin, harcanmasın. Belki sağlam bir klavyeci olur Murat Ses misali... Ama nasıl? Bu sınavlara nasıl hazırlanabilir? Sınavda hangi konuda test ederler? Nasıl yapılır, nasıl edilir?

Bilgisi olan arkadaşlarımdan en ince ayrıntısına kadar destek bekliyorum. Saygılarımla...

bulunduğunuz ildeki güzel sanatlar lisesi'ne gidip görüşün.
kendi okulunun rehber öğretmeninden bilgi alabilirsiniz.

  • pinkket  (27.10.12 01:44:33)
bazıları yetenek sınavlarından önce 1-2 haftalık kurs veriyor ücretsiz orda da öğrenir zaten sınavda ne vardır ne yoktur

  • rastgele bir gun  (27.10.12 01:51:14)