Cimri Sayılır Mıyım ki?

Bugün gsm operatörüm anlamsız yere 4 tl'cik kesivermiş. Sonra hesabıma para yatırması gereken kişi başka şubeden yatırdığından banka yine bi 4 tl'cik kesivermiş. Sinirden bacaklarım uyuştu vallahi. Hayır sadece bu da değil arada gönlümden kopup hadi hesabı karşılayayım arkadaşımınkini de diyorum, sonrasındaysa hep içime oturuyor. Ona vereceğim parayla bak bi öğün yemeğim daha çıkmıştı vs diye hesap ediyorum. İşin enterasanı kıyafet vs tarzı harcamalarım da bile böyle. Bir de dişi kişiliğim ya ben.
Ne yapacağım ben böyle? Belki de kendi paramı henüz kazanmıyor olmamdan kaynaklıdır. Hep babama yük oluyorum harcamalarımla falan diye de tasalanıyorum zaten.
Sonuç olarak bundandır değil mi yani? ben cimri sayılmam?

hayat kısa takma bu kadar

  • mama  (25.10.12 19:08:58)
değilsin abi cimri falan. cimrilik lazım olan, gereken parayı harcamamaktır. seninki tutumluluk. devam :)

edit: pardon hepsini okumamıştım, göz gezdirmiştim. abla. ama arkadaşına ısmarladığın oturmasın yahu içine, baba parası olduğu için oturması normal de olabilir ama.
  • herbivor  (25.10.12 19:09:10 ~ 19:10:33)
kızım, benim paramı harcarken bu kadar koyuyorsa kendi paranı hiç harcayamayacaksın canım.

  • mama  (25.10.12 19:13:41)
açık açık cimrisin.
baba parası böyle içine oturuyorsa, yarın bir gün kendi kazandığın parayı hiç harcayamazsın.

  • kayranin kedisi  (25.10.12 19:15:27)
Bence kusura bakmayın ama cimrisiniz.Hadi operatörünuz para kesince üzülmenizi,babaniza yük olduğunuzudüşünmenizi bir nebze anlayabilirim de arkadasinızin hesabını odeyince icinize oturması da nedir yahu?bu kadarı cimriliğe girer bence ve hic hos seyler degil.ileride evinize gelen kaç bardak çay icti diye hesap yapacakmissiniz gibi geldi bir an.bu kadar takmayın parayı derim.

  • fraise  (25.10.12 19:19:19)
cimri sayılmazsın. kendi paranı kazandığında bu konularda daha rahat olacağına eminim. birilerine yük olmanın yarattığı kaygı sebebiyle ve bir de para içinde yüzmüyorsan bunları düşünmen doğal. dert etme, herkes acayip zengin olmak zorunda değil.

  • devilred  (25.10.12 19:26:35)
cimri değilsen de buffer'ı az biri olabilirsin.

bilgisayarla alakan varsa, buffer'ın az olmasının ne olduğunu bilirsin zaten ama özetle şöyle diyeyim: sorunsuz bir hayat için ucu ucuna yaşıyor olabilirsin, yani paranın yeri eline geçtiği an bellidir, dolayısıyla şuna 3 lira şuna 5 lira harcayayım dediğin an ufak tefek sıkıntılar başlıyordur.

eğer ucu ucuna geçinmiyorsan, paranın büyük kısmı sabit giderlere gitmiyorsa, ay sonunda cebinde para kalıyorsa bariz cimrisin. yani o 3-5 liralar seni ay sonunda parasız bırakmıyorsa buffer'ı geniş ama cimrisin.
  • buyuyup buyuk adam olacaktim  (25.10.12 19:28:40 ~ 19:29:49)
Ben de böyle hesaplayan adam turundeyim. uc bes liranin hesabi doner hep kafamda istedigim kadar param olsun. Ama cabuk unuturum, öyle evlat acisi gibi oturmaz hic. Bir de arkadasa ismarladigim yemek/icki hic koymadi, o baska. Tabi enayi yerine koyuldugumu hissetmezsem ki, hic hissetmedim daha.

Parayi babamdan alirken de ayniydim, ama harclik sistemi oldugundan bizde durum farkli; kendi parammis gibi dusunurdum.

Soruya cevap verebilmem icin biraz subjektifim sanirim o yuzden. Kendi kendime dusuyorum cok bu ikileme; cimri miyim yoksa tutumlu mu..

Ekleme yapayim: Ay sonunda paran kaliyorsa cimrisin dusuncesinde olmasa da; 3-5in muhabbetini yapmayan, atiyorum otobusle cok rahat gidilecek bir yere taksiye binen tipte cok tanidigim var. Cok iyi paralar kazananlar da var aralarinda, ama 1 ila 3 yildir bir bok biriktiremediler.
  • natnan  (25.10.12 19:32:18 ~ 19:36:11)
sana bi tuyo, hesabina para yatiran kisi eksik yatirmis. havale/eft ucreti para yatirilan hesaptan degil, yatirandan kesilir. arkadasiniz size yatircagi paradan bu kesintiyi dusmus de yatirmis.

  • crucio  (25.10.12 19:35:57)
para yatırırken masrafı yatan paradan kes diyebiliyorsun pek çok bankada.

  • buyuyup buyuk adam olacaktim  (25.10.12 19:44:59)
para sadece bir malın değil aldığın hizmetin de karşılığı olabilir. bu gibi bedellere alışmalısın.

  • john daniels  (25.10.12 19:45:09)
Arkadasin cakallik yapmis ve ayip etmis. Alicidan kesilmez ucret, gonderenden kesilir hep.

  • ozdek  (25.10.12 19:45:55)
parayı yatıran insanın yanında sadece yatıracağı miktarda para vardı belki?
zaten parayı bankaya yatırınca onaylama sırasında işlem ücreti olarak 4 lira kesileceği söyleniyor, o da ok'lemiştir.
belki haberi yoktu bundan.
biraz insanlık hallerini düşünmek lazım.
3-5 lira için ayıp böyle şeyler.

ayrıca insan kendi kazandığı parayı her zaman daha zor harcar.
o yüzden gelecekte daha da kötüye gideceğini düşünüyorum.
bana gerçekten cimriymişsin gibi geldi, kusura bakma.

bunun para biriktirmekle, hesaplı olmakla ilgisi yok.
hiçbirimiz ya da çok azımız parayı abuk subuk şeylere saçıyoruz.
herkesin kendine göre bir hesabı vardır sonuçta.

ama yedirilen, içirilen şeyde göz kalması ya da parasının içine oturması korkunç derecede ayıp ve (özür dileyerek) biraz da görgüsüzce bir şey.
yapma böyle şeyler.
  • blatta hiberna  (25.10.12 20:09:31)
cimri falan değil, tutumlusun. insan böyle böyle kısarak yatırım yapabiliyor.
banka para yatırırken ücret kesiyorsa, ücret almayan bankalardan hesap açtırırım.
çok samimi arkadaşım değilse ve ısmarlamalar karşılıklı değilse, kimseye kolay kolay yemek ısmarlamam.
gsm bayisi lira yüklerken para kesiyorsa (önceden mutlaka sorarım) haftalarca kontörsüz de kalır, yine onlara para yedirmem.
internetten bir şey alacaksam, bütün siteleri arar tararım, 50 kuruş bile ucuzsa, o siteden alırım alacağımı.
bi ara 'nasıl olsa onla da doyuyorum' diye sadece kuru ekmek ve domatesle besleniyordum. şimdi meyve & sebze ağırlıklı besleniyorum. hem ucuz hem sağlıklı.
yaşadığım yerden şehir merkezine gideceksem ve yollar kalabalıksa metroya biniyorum. zira dur-kalk yapınca daha çok benzin gidiyor. otopark ücreti ödememek için uzağa ara sokaklara, 1 km ötesine parkedip yürümeyi göze alabiliyorum.
babanın gönderdiği parayla geçindiğin için (ben de öyle) sana harcamak zor geliyor. çok çok normal bi durum. ama bu tutumluluğun güzel, kendi paranı da böyle harcarsan güzel birikim yaparsın.
ha, bak mesela bu kadar tutumluyum ama o biriktirdiklerim sayesinde şu öğrenci halimle 2 aya bir yurtdışına çıkıyorum,
gezmediğim ülke kalmadı. bana cimri diyenler anca götlerinin üzerinde oturuyorlar, şehir dışına bile çıkamıyorar, kıskançlıktan çatlıyor bazısı :))

özetle, ota boka para saçmak marifet değil. devir ekonomi devri.
  • black sabahat  (25.10.12 20:32:08)
birazcık cimri

  • nunishuris  (25.10.12 21:13:55)
@black sabahat da cimri :)

zaten cimri dediğimiz insan 3 kuruşu kendi konforu veya sosyal ilişkilerinin sağlığı için harcamaya değer görmeyen insana deniyor.
  • buyuyup buyuk adam olacaktim  (25.10.12 21:55:02)
@ buyuyup buyuk adam olacaktim: cıks, bence cimri çok parası olup da yine sefalet içinde yaşayandır. bi nevi varyemez.

  • black sabahat  (25.10.12 22:05:20)
@black sabahat: iyi diyorsun, hoş diyorsun da, resmen para gitmesin diye kuru ekmek yemişsin.
insan durumu bozuk olunca ne bulsa onu yer, o ayrı da; bir de "nasılsa karnım doyuyor" diye yemek var.

çevrende herkes seni "kıskanıyor" olabilir, ama ben senin çevrende olsam, "yurt dışına gidiyorum diye heves edeceğime, önce canımın istediğini yerim" derdim.
yani bu herkese göre matah bir şey olmayabilir, onu diyorum.
ve evet, sen de cimrisin, hatta daha cimrisin kusura bakma :)

edit: yani parası olup, kuru ekmek yiyen adam da, parası olup sefalet içinde yaşayan adam demektir zaten bana göre, onu demek istiyorum. daha ne olacak yani sefalet?
  • blatta hiberna  (25.10.12 22:09:47 ~ 22:11:38)
@blatta hiberna: yemeğe çok düşkün bi insan değilim, o yüzden doymam yeterli. gırtlağıma düşkün olsaydım gider dışarda yerdim her gün ama yaşadığım ilçenin dışına bile çıkamazdım harcadığım para yüzünden.
bu, parayı nereye ayırmaya değer bulduğunla alakalı. evde pişirdiğim yemeklerle sağlıklı beslenebiliyorsam, az sonra sıçacağım bir yemeğe 15-20 kağıt vermem mesela ben.
dediğin gibi cimri olsaydım o parayı istiflerdim, bütün paramı gezmeye harcamazdım ;)
  • black sabahat  (25.10.12 22:17:04)
@black sabahat:

peki sefalet ne demek ki o zaman?
giymemek, yememek, içmemek.

sebze meyveyle beslenip, hazır yememek ayrı bir şey, ekmek domates yemek ayrı bir şey, onu söylemeye çalışıyorum.

yani beni ilgilendirmez tabii de, sağlıklı bulmuyorum.
  • blatta hiberna  (25.10.12 22:21:54)
@blatta hiberna: işte dediğim gibi, gırtlağına düşkün biri için sefalet sayılabilir ama bana fazla bile geliyordu, yarım ekmekle tüm gün idare edebilen bi bünyem var.
dediğim gibi, kişinin bakış açısına ve fiziksel sağlığına bağlı bir şey bu ;)

  • black sabahat  (25.10.12 22:37:41)
@black sabahat genel yaklaşımınız benimkisine benzese de; gırtlağın hayatınızdaki önemi istediği kadar düşük olsun, kimse yargılamaz ama sizin yaptığınız biraz sağlıksız olmuş. Tabi sağlığa verdiğiniz önem de bizi ilgilendirmez..

yedirilen/içirilen şeylere laf atanlar, kuzey avrupaya adımını atmasın bence. Bir bira ısmarlamaya kalkarsan adama, adam seni tersler. (bkz: alman usülü) yani yargıladığınız, küçümsediğiniz şey kültüre o kadar dayalı ki; koskoca medeniyetlerde normal karşılanabiliyor.
  • natnan  (26.10.12 00:50:04)